Ana Sayfa / NEFS / ZULUM

ZULUM

ZULUM2

Zulüm, insan için çok büyük bir günahtır ve sahibi için ahi- rette çok büyük bir azabın sebebidir. Onun için insan başkalarına zulmetmekten sakınmalıdır. Çünkü aslında başkasına yapılan zu­lüm, kişinin kendisine zulümetmesi demektir. Kıyamet gününde kişi, hesap vermek için Allah-u Zülcelal’in huzuruna geldiği za­man, dünyada kime zulmetmişse, onunla yüzleştirilir.

Zalim olan kişinin sevapları, zulmettiği kişiye verilir. Eğer se­vapları yetmezse, onun günahlarını yüklenir ve böylece cehennem azabına müstehak olur.

Zulüm üç kısımdır;

  • Kul ile Allah-u Zülcelal arasındaki zulümdür. Bu zulmün en büyüğü Allah-u Zülcelal’i inkâr etmek ve O’na ortak koşmak ve ikiyüzlülük etmek suretiyle münafıklık alametlerini üzerinde bulundurmaktır.
  • Diğer insanlara yapılan zulümdür.
  • İnsanın kendi nefsine karşı yapmış olduğu zulümdür.

Allah-u Zülcelal bir ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur: “Yalan söyleyerek Allah’a iftira edenden daha zalim kim var- dm? İşte bunlar Rab’lerine götürülürler ve şahitlerde; “İşte bunlar Rab’lerine karşı yalan söyleyenlerdir” derler. Rilin ki, Allah ’m laneti zalimler üzerinedir. Bunlar Allah’m yolundan (insanları) alıkoyarlar ve o yolu bozmak isterler. İşte onlar ahi- reti inkâr edenlerdir. Onlar, yeryüzünde Allah’ı aciz bıraka­mazlar. Bunlar kendilerine yazık edenlerdir. Ahirette en çok kayba uğrayacaklar da onlardır. ” (Hud; 18-22)

KAYNAK: Cennet Yolunun Rehberi /Seyda Muhammed Konyevi

Bunu biliyor muydunuz?

GIYBETİ TEDAVİ ETME YOLLARI

Gıybet insanın hem dünyası hem de ahireti için çok tehlikeli bir hastalıktır. Bu hastalığın kökünü ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla