Ana Sayfa / AZALARIN AFETLERİ / YALAN YERE SÖZ VERMEK

YALAN YERE SÖZ VERMEK

 

yalan

Yalan yere söz vermek, vaadde bulunmak dilin bir afetidir. Söz verip yerine getirmemek, münafıklık alametidir. Maalesef günümüzde, insanları kandnmak için vaatte bulunmak, yalan yere söz vermek çok artmışta. Oysa Allah-u Zülcelal bir ayet-i kerimede; “Ey iman edenler! Sözlerinizi yerine getirin” (Maide;1) buyurmuştur.

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem de bir hadis-i şeriflerinde; “Üç şey kimde bulunursa, -oruçta tutsa, namaz da kılsa- o, münafıktır. Konuştuğu zaman yalan söyleyen, verdiği sözden cayan ve itimat edildiği halde emanete ihcmet eden.” (Buharı, Müslim)

Abdullah bin Ömer radıyallahu anhu vefat edeceği şuada şöyle demişti; “Kureyş’ten bir adam benden kızımı istemişti. Ben de söz verir gibi oldum. Allah’a yemin ederim ki nifakın üçte biriyle O’nun huzuruna varamam. Kızımı o adama nikahladığıma siz şahit olun.”

İşte, verilen sözde durmak böyledir. İnsan veremeyeceği şeyleri vaadetmemeli ve tutamayacağı sözler söylememelidir. Dil, insanlara söz vermek için adeta yarışır, ama nefs, çoğu zaman verilen sözü yerine getirmeye yanaşmaz. Onun için en iyisi insan tutabileceği sözler vermelidir. Söz verirken de “İnşaallah” demek çok güzeldir.

Bununla beraber, bir kimseye söz verdiği birşeyi verip sonra­dan onu geri almak, sözünde durmamaktan daha çirkindir. Hatta Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem böyle kimseleri, kustuğunu yiyen köpeğe benzetmiştir.

Şunu unutmayalım ki, yalan yere söz vermek, inşam Allah-u Zülcelal’in rızasına giden cennet yolundan alıkoyan, çirkin bir sı­fattır. Buraya kadar anlattıklarımızdan yalan yere söz vermenin cennet yolunun üzerinde nasıl da büyük bir engel olduğu anla­şılmaktadır. Onun için yolumuzun üzerindeki bu engeli kaldırıp, bize rehberlik edecek olan verdiği sözü yerine getirme sıfatım ka­zanmak için gayret etmemiz lazımdır.

İyi bilmemiz lazımdır ki, insanlar bize güvenir ve verdiğimiz sözlere inanırlarsa, bunun karşılığı olarak Allah-u Zülcelal’de bize emin bir kimse olmayı nasib edeceği gibi, ahirette de büyük mükâfatlar verecektir.

KAYNAK: Cennet Yolunun Rehberi /Seyda Muhammed Konyevi

Bunu biliyor muydunuz?

FERCİN AFETLERİ

  Fercin afeti öyle büyüktür ki, insanı hem dünyada hem de ahirette perişan eder. Fercinin ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla