Ana Sayfa / AZALARIN AFETLERİ / UYKUNUN ADAPLARI

UYKUNUN ADAPLARI

 

 

uykuuuu

Uykunun bir kısım edepleri vardır. Burada bunları kısaca anlatmaya çalışacağız. İnsan uyuması esnasında bu adapları yerine getirirse, uykusu da kendisine ibadet olur.

1- Uyuyacak olan kimse, abdest alıp öyle uyumalıdır.

2- Uyurken yüzü kıbleye gelecek şekilde, sağ yanı üzerine ve sağ elini yanağının altına koyup, uyuyana kadar, Allah-u Zülcelal’i zikretmelidir.

3- Yatmadan önce; “Ya Rabbi! Senin isminle yanımı yatağa koydum. Senin adınla da onu kaldıracağım. Eğer ruhumu alırsan ona merhamet et. Eğer almazsan, onu salih kullarını koruduğun şeylerle muhafaza et” diye dua edilmelidir.

4- İnsan vasiyetini hazırlamalıdır. Çünkü bu uykusundan uyanmayabilir.

5- Tek başına, bir yerde uyumalıdır.

6- Uyandıktan sonra; “Hayatımıza son verdikten sonra bize tekrar hayat veren Allah’a hamd olsun. Dönüş ancak onadır.”

(Elahamdulillâhillezî ehyanâ ba’de mâ emâtenâ ve ileyhinnüşûr)” diye dua etmelidir.

Uykunun daha pekçok edepleri vardır. Fakat biz bunlarla yetiniyoruz. Netice olarak, çok fazla uyumanın cennet yolunun üzerinde bir engel olduğu, az uyumanın ve seher vakitlerinde uyanık olmanın da cennet yolunun üzerinde büyük bir rehber olduğu anlaşılmaktadır.

Bu dünya uyumak ve istirahat etmek yeri değildir. Ahire tinin üzerinde meraklı olan kimseler, az uyuyup, daha farda ibadet yapmak suretiyle ahirette istirahat etmek için gayret gösterme! idiri

Nitekim bazı evliyalar geceleri kalkıp ibadet yaptıkları zam nefisleri dile gelip; “Sen çok uykusuz kaldın, yoruldun. Biraz istirahat et” diyince; nefislerine; “istirahat senin önündedir, ahi-rettedir. Biraz daha gayret et” diye cevap veriyorlardı. Bu söz, hepimize büyük bir derstir. Geçici ve çok kısa olan bir iştiraki için, ebedül ebed baki olan istirahatimizi harcamak, nefsimize çok büyük bir hakaret ve zulümdür.

İnsan uyuyacağı zaman: “Ben biraz uyuyayım da ibadetlerimi yapmak ve geçimimi sağlayabilmek için dinleneyim” dişe niyet eder ve yatmadan önce biraz zikir yaparak uyursa, bu uykusu da zikri geçmiş olur

Allah-u Zülcelal hepimizi fasla uyuma afetinden muhafaza etsin ve uykusunu bölerek; seher vaktinde ibadet, zikir ve istiğfar atmayı hepimize nasip etsin. (Amin)

KAYNAK: Cennet Yolunun Rehberi /Seyda Muhammed Konyevi

 

Bunu biliyor muydunuz?

FERCİN AFETLERİ

  Fercin afeti öyle büyüktür ki, insanı hem dünyada hem de ahirette perişan eder. Fercinin ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla