Ana Sayfa / NEFS / UCUBUN AFETLERİ

UCUBUN AFETLERİ

8.8

Ucubun, bir çok afeti vardır. Yukarıda belirttiğimiz gibi, kibi- rin bir sebebi de ucubdur. Ucub, insanı kibre yönlendirir, kibirden ise sayılamayacak kadar büyük afetler meydana gelir. Bu, ucubun insanlar arasındaki kötülüğüdür.

Allah-u Zülcelal’e karşı olan kötülüğü ise şunlardır: Ucub, gü­nahtan unutturur, hatırladıklarını da önemsemez. Bu günahlar­dan dolayı, bir kurtuluş olan tevbeden gafil kalır ve günahlannın bağışlandığını zanneder.

Ucub sahibi kimse, yapmış olduğu ibadet ve amellerini beğe­nir, ibadet yapıyorum diye böbürlenir. Allah-u Zülcelal’in tevfiki ile ibadet yaptığını unutur. îbni Mesud radıyallahu anhu: “Helak olmak, iki şeydedir; ümitsizliğe düşmek, kendini beğenmek demiştir.

Allah-u Zûlcelal bir ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur; “Hani (o gün) çokluğunuz sizi böbürlendirmişti; fakat size hiçbir fay­da sağlamamıştı. ” (Tbvbe; 25)

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem de bir hadis-i şeriflerinde: “Siz hiç günah işlemeseniz bile, ben şiirin için onun daha büyüğünden korkarım. O da ucubdur, ucubdur.” buyur­muştur.

Bişr bin Mansur rahmetlili ahi aleyhi, ibadete fazla devam et­tiğinden dolayı, onu görenler hemen Allah-u Zülcelal’i ve ölümü hatırlarlardı. Bir gün namazım fazla uzattı. Arkasında adamın bi­lide onu seyrediyordu. Adamı fark eden Bişr, dedi ki; “Sen benim böyle ağır kaldığıma bakma. Aslmda bu, önemli bir şey değildir. İbliste uzun zaman melekler arasında ibadet yaptığı halde, sonun­da gideceği yere gitti. ”

Ucub sahibi kimse, nefsi ve görüşüyle gururlanır, kendisini Allah-u Zülcelal’in azabından emin hisseder. Allah-u Zülcelal’in yanında bir rütbesi olduğunu zanneder. Kendi görüşünü, amelini ve aklım beğenmesi, kendisini başkalarından istifade etmekten, istişare ve muhasebeden alıkoyar. Kendi hatalı görüşünde inad eder, nasihat edeni dinlemez, başka insanlara küçümseyici gözle bakar.

Ucbun en tehlikeli afetlerinden biri de insan kendisinin kurtu­luşa erdiğini ve hayır yapmaya ihtiyacı kalmadığım sanarak hayır yolunda çalışmaktan geri durmasıdır. Bu da apaçık mahvoluştur.

KAYNAK: Cennet Yolunun Rehberi /Seyda Muhammed Konyevi

Bunu biliyor muydunuz?

NEMİME (LAF TAŞIMA – KOĞUCULUK)

Nemime; hoşa gitmeyen bir şeyi açıklamak, daha açık bir ifa­de ile sırrı açığa çıkarmak, açıklanması ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla