Ana Sayfa / FETVALAR / ÇEŞİTLİ MESELELER / Sol el ile yemek yenilmesi caiz midir?

Sol el ile yemek yenilmesi caiz midir?

el2

Hanefi ve Şafii mezhebine göre, sol el ile yemek yenilmesi mekruhtur.

Nitekim Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’de bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur:

“Sizden biriniz sağ eliyle yesin, sağ eliyle içsin. Sağ eliyle alsın ve sağ eliyle versin. Çünkü şeytan sol eliyle yer, sol eliyle içer, sol eliyle verir ve sol eliyle alır.” (ibn-i Mace)

Bilindiği gibi, Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem bizi neden men etmişse yahut bize neyi emretmişse mutlaka onun bizde bir menfaati, bir hikmeti vardır. Bu yüzden özürsüz olarak sol el

 

yemek yenilmesi mekruh görülmüştür. Ancak yemek yeme sırasında sol eli de kullanıp sağa yardımcı olmasında bir sakınca görülmemiştir. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem, Ömer bin Ebi Seleme’ye: “Ey Çocuk! Besmele çek, sağ elinle ye ve önünden ye! | buyurmuştur. (Buhâri, Müslim, EbuDavud, Timizi)

Hatta bazı alimler sağ elle yemenin vacip olduğu kanaatine varmışlar, bazıları ise bunun sadece mendup olduğunu söylemişlerdir.

Sonuç olarak; sol elimiz ile yemek yemememiz lazımdır. Çünkü Allah-u Zülcelal’in ve bizim düşmanımız olan şeytan sol eli ile yer ve içer. Ona muhalefet etmemiz lazımdır. Bunun yanında Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in sünnetine, onun emir ve nehylerine uyarak Onun mutabaatını yapmamız gerekir.

Bunu biliyor muydunuz?

Camii de yatmak caiz midir?

İhtiyaç olduğunda camii de yatmakta bir sakınca yoktur. Nitekim Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla