Ana Sayfa / NEFS / RİYA NELERLE YAPILIR?

RİYA NELERLE YAPILIR?

RİYA5

1- Beden ile yapılan riya;

Bedeni ile riya yapan kimse, halsizlik ve sararma gibi halleri göstererek, çok fazla ibadet yaptığım ve ahiret korkusunun çok olduğunu göstermek ister.

Devamlı olarak oruç tuttuğunu ve açlıktan mahvolduğunu gös­termek için konuşurken sesi alçaltmak, gözleri yummak da riya belirtileridir. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuştur;

uBir kimse ahiret amelini gösteriş için yapar ve bu amelin­de ve bu amelinde ahire t ini kazanmak maksadını gütmez ise o kimseye, yerde ve göklerde lanet okunur (.Allah’ın rahmetinden mahrum kalır). ” (Taberani)

İşte, insanın bu hadis-i şerife bakarak, amellerini sadece Allah rızası için yapmak ve şeytan aleyhillanetin amellerinin içine riya katarak, binbir meşakkatle yapılan bu amellerini mahvetmesine engel olabilmek için kalpten söküp atabilmenin çarelerine sarıl­ması lazımdır.

Haberlerde geçtiğine göre, Hz. İsa aleyhisselam şöyle demiştir; “Biriniz oruçlu olduğu gün saçlarını ve sakalını yağlasın ve du- daklarmı yalasın ki, insanlar onun oruçlu olduğunu sanmasın. Namaz kıldığı zaman, kapısını kapatsm ve sağ eliyle verdiğini sol elinden gizlesin. ”

2- Kılık kıyafetle yapılan riya;

Saçları dağınık bırakmak, bıyıkları tıraş etmemek, başı öne doğru eğmek, ağır ağır yürümek, kaba elbiseler giymek gibi davra­nışların hepsiyle riya yapılır.

3- Sözle yapılan riya;

Vaiz ve nasihat etmek, hikmetli konuşmak, büyüklerin sözle- *m ezberlemek, insaniarm içinde zikir yaparak dudaklarını kıpır- rarmak konuşma esnasında sesine ahenk vermek, âlim olduğunu pğenmk için, “Şu hadis sahihtir, değildir” gibi hükümler ver­sek gibi sözlerle yapılan riyadır.

4- Amel ile yapılan riya; namaz kılan kimsenin, insanların ya- zmk namazın rükunlannı uzatması, başım öne eğmesi, sağa sola saçmaması gibi davranışlarla yaptığı riyadır.

KAYNAK: Cennet Yolunun Rehberi /Seyda Muhammed Konyevi

Bunu biliyor muydunuz?

NEMİME (LAF TAŞIMA – KOĞUCULUK)

Nemime; hoşa gitmeyen bir şeyi açıklamak, daha açık bir ifa­de ile sırrı açığa çıkarmak, açıklanması ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla