Ana Sayfa / FETVALAR / ÇEŞİTLİ MESELELER / Özel günleri kutlamak caiz midir?

Özel günleri kutlamak caiz midir?

özel2

Mesela; doğum günü tertip etmekte, anneler günü, babalar günü, evlilik yıldönümü gibi günleri kutlayıp hediye vermekte mahzur var mıdır?

Dinimizde yaş günü, anneler-babalar günü kutlaması diye bir uygulama yoktur. Ancak bunları kutlamak ibadet değil birer adettir. Bu adetlerin hıristiyanlardan gelmiş olduğu söylense bile, ibadet olmadığı için müslümanların, doğum günü, evlilik yıldönümü, anneler, babalar günü gibi günler tertip etmesinde mahzur yoktur. Fakat gayr-i müslimlerin ibadet olarak yaptıkları şeyleri, mesela bayramlarını kutlamak caiz olmaz.

îbn-i Abidin şöyle demiştir:

“Yemek, içmek ve giyinmek gibi âdetlerde, değişik şekiller­den çirkin, zararlı olanlarını kâfirlere benzemek niyetiyle yapmak tahrimen mekruhtur. Zararlı olmayanları, onlara benzemeye özen­meden yapmak, kullanmak mekruh olmaz.”

Kafirlerin ibadet olarak yaptıkları şeyleri müslümanların yap­ması caiz olmaz. Mesela papazlar, ibadet için zünnar kuşanır, haç takar. Müslümanların, böyle yapması küfür olur. Fakat doğum günü,’ anneler günü tertip etmek günah olmaz. Yalnız doğum gününde mum yakmak lüzumsuz ve israftır. Yemek vermek, pasta yemek vs. gibi işlerde mahzur yoktur. Yalnız bunlar yapılırken dini emirlerden dışarı çıkmamaya dikkat etmek lazımdır.

İnsan en azından doğum gününü kutlarken, her yıl ömür takvi­minden düşen bir yaprağın nelerle dolu olduğuna bakmalı, onun muhasebesini yapmalı, kıyamet günü gelip hesaba çekilmeden kendi­ni hesaba çekmeli, yarın yüzünü güldürmesini istediği işleri çoğalt- malı, yüzünü kızartacak davranışları varsa onları tevbe edip affet- tirmeli, benzeri kötülükleri bir daha yapmamaya kendini zorlamalı, heryaş yılının bir öncekine nazaran salih amellerle daha kârlı olması­na dikkat etmelidir. Yoksa müslüman sadece yaşı sayısınca mum söndürmenin saçmalığına kendini kaptırmamalıdır.

Bunu biliyor muydunuz?

Camii de yatmak caiz midir?

İhtiyaç olduğunda camii de yatmakta bir sakınca yoktur. Nitekim Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla