Ana Sayfa / NEFS / ÖFKENİN SEBEPLERİ

ÖFKENİN SEBEPLERİ

ÖFKE9

Her hastalığın tedavisi, ancak o hastalığı bilip kökünü keserek kalpten atmak ve sebeplerini ortadan kaldırmakla mümkündür. Öfke de bir hastalıktır ve kalbden sökülüp atılmadıkça sahibini mahveder. Onu kalbden söküp atabilmek için sebeplerini öğrenmek lazımdır. Öfkeyi kamçılayan sebepler şunlardır.

  • Kibir; insanın kalbindeki öfkeyi, aynı taşın demirden ateş çıkarması gibi, öfkeyi de kibir meydana çıkarır. Kalbindeki kibir hastalığını tedavi eden bir kimse, öfkenin yolunu da kesmiş olur.
  • Şaka; şaka yapmakta öfkenin bir sebebidir. İnsan kendisin­de bulunan bu hastalığı güzel huylarla ve ebedül ebed baki olan ahiret saadetine ulaştıracak bilgileri öğrenip tatbik etmekle tedavi edebilir. Şunu unutmamak lazımdır ki, başkalarına kötü şakalar yapmayan kimseye, başkaları da bu gibi şakalar yapmazlar. Tabii ciddi olan kimse de öfkeden emin olur.

 

  • Alay etmek; başka insanlarla alay etmeyen kimse, öfkeye düşmez.
  • Başkalarını ayıplamak; Çirkin sözlerden ve ters cevap ver­mekten kaçınan bir kimse, kendisini öfkeden muhafaza etmiş olur.
  • Hırs; Dünyaya olan aşırı düşkünlük, makam ve mevki hırsı, öfkeye sebep olur. İnsan bu gibi şeyleri elde edemediği veya kay­bettiği zaman öfkeye kapılır. Bundan kurtulmanın çaresi de ihti­yaç miktarıyla kanaat edip, zorluklara sabretmektir.

İnsan bu sebepleri ve kalbden söküp atmanın çarelerini bildik­ten sonra, kolay kolay öfkelenmez.

KAYNAK: Cennet Yolunun Rehberi /Seyda Muhammed Konyevi

Bunu biliyor muydunuz?

NEMİME (LAF TAŞIMA – KOĞUCULUK)

Nemime; hoşa gitmeyen bir şeyi açıklamak, daha açık bir ifa­de ile sırrı açığa çıkarmak, açıklanması ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla