Ana Sayfa / FETVALAR / ÇEŞİTLİ MESELELER / Noel kutlamaları caiz midir?

Noel kutlamaları caiz midir?

noel

Dinimizde noel kutlamalarının yeri yoktur.

Nitekim Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem Medine-i Münevvereye teşrif ettiğinde Medine halkının iki mukaddes günü vardı. İlkbaharda nevruz günü ile sonbaharda mihrican günü idi. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem Medine halkına: “Bunlar nelerdir? ” diye sordu. Halk: “Cahiliyyette bu günlerde oynar şenlik ederdik!” dediler. Bunun üzerine Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Allah bunların yerine size daha iyi günler verdi. O günler kurban ve ramazan bayramıdır.” (Ebu Davud, Nesâi)

Ebu Ali el-Farisi bu konuda şöyle demiştir:

“Bundan da anlaşılıyor ki Nevruz ve Mihrican gibi, müslüman olmayan kimselerin kutsal günlerine tazim etmek caiz değildir.”

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur:

“Kim bir millete benzemeye çalışırsa o da onlardan olur.”

(Ebu Davud)

Hanefi mezhebi alimlerinden Allame Ebu Hafs şöyle demiştir:

“Müslüman bir kimse, Allah-u Teala’ya elli yıl ibadet etse, sonra bir müşrike nevruz bayramını tebrik, tazim maksadıyla bir yumurta verse, muhakkak kafir olur ve ameli de mahvolur. Aynı gün, herhangi bir ta’zim kasdı bulunmaksızın, insanların normal adedi üzere bir müslümana hediye verse, kafir olmaz. Fakat şüpheyi yok etmek için bunu, o günden önce veya sonra vermesi gerekir. O bayram günlerinde, önceleri satın almadığı bir şeyi satın alsa, eğer bununla tazim kasd etmiş ise kafir olur. Tazim maksadı bulunmadan, sadece yemek, içmek ve zevklenmek için satın alırsa


Bunu biliyor muydunuz?

Camii de yatmak caiz midir?

İhtiyaç olduğunda camii de yatmakta bir sakınca yoktur. Nitekim Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla