Ana Sayfa / NEFS / NEFSİN DÜŞMANLIĞI

NEFSİN DÜŞMANLIĞI

nefs2

Nefis, düşmanların en tehlikeli ve zararlısı, tedavisi çok zor olan ve  inşam Allah-u Zülcelal’in rızasına giden cennet yolundan ayıran bir düşmandır.

Nefis, insanın Allah-u Zülcelal ile arasında karanlık bir perde­dir. Bununla beraber nefis, Allah’ın rızasına giden cennet yolunda insanın bineğidir. Eğer insan bu yolda mesafe katetmek istiyorsa, bu bineğe ihtiyacı vardır.

İnsan ancak nefsini bilir, onun hile ve tuzaklarım öğrenirse, Allah-u Zülcelal’in kudret ve azametini idrak edebilir, emir ve nehiylerini yerine getirebilmek için gayret sarf eder.

Nefis daima hata ve günahlara, keyfü sefaya meyillidir. Onun için Allah-u Zülcelal bir ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur; “Çünkü nefis, daima kötülüğü emreder.” (Yusuf; 53)

Nefis, süt emen bir çocuğa benzer. Allah-u Zülcelal’in rızasına ulaşıp baki olan ahiret hayatımızda rahat etmek istiyorsak; onu cennetin yoluna çevirerek; “Onu (nefsini) arındıran kurtuluşa ermiştir” (Şems; 9) ayet-i kerimesinin ışığı altında, nefsi; kibir, ucub, riya, cimrilik gibi kötü sıfatlardan temizleyip, Allah-u Zülcelal’in rızasına yönlendirmemiz lazımdır. Ama nefsi şımartırsak, bütün arzu ve isteklerini yerine getirirsek, yani onun hizmetine girersek, kendimizi ateşe atmış oluruz,

Şeytan aleyhillane, insana nefsinin gölgesinden gelip onu günaha sürüklemek için çaba harcar. Onun içinde Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem bir hadis-i şeriflerinde; “Sizin en büyük düşmanınız, koltuğunuzun altında saklamış ol­duğunuz nefsinizdir. ” (Beyhaki) buyurmuştur.

Nefsin isteklerini ne kadar yerine getirirsek getirelim, da­ima daha fazlasını ister. Onun istekleri hiç bitmez. Nitekim, Firavun’u peşinden sürüklemiş ve en sonunda; “Ben sizin en yüce Rahhinizimff (Naziat; 24) dedirtmiştir.

Bu yüzden, nefse karşı çok dikkatli olmak ve onun isteklerinin peşinden koşmamak lazımdır. Çünkü nefis, kendi haline bırakılır­sa azgınlaşır ve bizi de beraberinde ateşe müstehak eder.

Onun için Lokman-ı Hekim radıyallahu anhu oğluna şöyle na­sihatte bulunmuştur; “Ey oğlum! Nefsin arzularına uymaktan salan. Çünkü nefsin doğru olmayan kötü istekleri vardır. Şayet nefsine biraz uydunmu, daha fazlasını ister, daha çok azgınla­şır,

Demek ki insan, nefsinin isteklerinin önünü daima kapatma­lıdır. Şayet onun önünü biraz aralarsa, nefis o küçük aralıktan gi­rerek, sonu gelmez isteklerinin peşinden insanı sürüklemek suretiyle perişan eder .

KAYNAK: Cennet Yolunun Rehberi /Seyda Muhammed Konyevi

Bunu biliyor muydunuz?

NEMİME (LAF TAŞIMA – KOĞUCULUK)

Nemime; hoşa gitmeyen bir şeyi açıklamak, daha açık bir ifa­de ile sırrı açığa çıkarmak, açıklanması ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla