Ana Sayfa / NEFS / NEFSE MUHALEFET ETMEK

NEFSE MUHALEFET ETMEK

1.1

Allah-u Zülcelal’e  kavuşmak ve O’nun rızasına giden cennet yolunda yürüyebilmenin çaresi, nefse muhalefet etmektir. Allah-u Zülcelal bir ayet-i kerimede; uKim Rabbinin azametinden korkup nefsini heva ve hevese uymaktan menederse; Onların varacağı yer cennettir.” (Naziat; 40- 41) buyurmuştur.

Daima nefsin peşinden gitmek, boş konuşmalar yaparak, vak­timizi harcamak çok yanlıştır. Denilmiştir ki; “İpini heva ve heves eline terk etme. Çünkü bu seni karanlığa götürür. ”

Ebu Bekir Temestani şöyle demiştir; “En büyük nimet, nefisdi yarından çıkmaktır. Çünkü insan ile Allah-u Zülcelal’in arasındaki en büyük perde nefistir. ”

Unutmamak lazımdır ki, nefse muhalefet ibadetin başıdır. Allah-u Zülcelal’in rızasına giden cennet yolu üzerinde olmanın alameti, nefse muhalefettir, Nefse muhalefet etmekse, onun arzu ve isteklerini terk etmektir.

Rivayet edilmiştir ki; Mısırda bir hristiyan, keşif keramet sa­hibi olmuştu. Müslüman bir alim; “Bu adamın hristiyan olduğu­nu biliyorum. Bu keşif ve kerameti ile müslümanları aldatacak. Onun için ben onu öldüreceğim” diyerek cebine bir bıçak koydu ve o hristiyanı öldürmek için yola çıktı. Evine gelince kapıyı çal­dı. İçeriden; hristiyan;

 • Ne istiyorsun ey müslümanlanın âlimi,diye sorunca;
 • Seni ziyarete geldim, O zaman Hristiyan;
 • Bıçağını bırak da öyle gel, O böyle söyleyince âlim şa­şırdı ve kendi kendine;
 • Bu bıçağı cebime koyduğumu bir Allah-u Zülcelal bir de ben biliyorum. Bu adam nereden bildi?Dedi ve bıçağı dışarıda bırakıp içeri girdi. Hıristiyana dedi ki;
 • Sen bu keramete hangi amel ile sahip oldun?Hristiyan şöyle cevap verdi;
 • Ben onbeş yaşıma girdiğimden bu yana daima nefsime mu­halefet ettim. O bana ne dediyse, tersini yaptım. Bundan başka bir amelim yoktur.O zaman âlim dedi ki;
 • Bu, İslam’ın ahlakıdır! Niçin müslüman olmuyorsun? Hristiyan;
 • Bunu nefsime hiç teklif etmedim,dedi ve nefsine dönüp;
 • Ben müslüman oluyorum ne diyorsun? Nefsi ona dedi ki; “Sen nasıl müslüman olursun? Müslümanlık zordur. Günde beş vakit namaz kılacaksın, sabah erkenden kalkıp soğuk su ile abdest alacaksın, cenabet olduğunda yıkanacaksın, oruç tutup aç kalacaksın!” nefsi böyle söyleyince, hınstiyan hemen kelime-i şa­hadet getirip müslüman oldu. Alim dedi ki;
 • Niçin müslüman oldun? Hristiyan şöyle cevap verdi;
 • Nefsime müslüman olmayı teklif ettiğimde bu güne kadar ona bu tekliften daha ağır gelen bir şey olmadı. Ben ona müslüman olmayı teklif ettiğim zaman çok ağırına gitti ve şiddetle karşı çıktı. Benim ahlakım da onun tersine davranmaktır.

İşte nefse muhalefet etmek böyledir. Bir hrıstiyanı keşif keramet sahibi yapmış kendisine doğru yol gösterilince de İslam dini ile şereflenmesine sebep olmuştur.

“Nefse muhalefet etmek suretiyle Allah-u Zülcelal’e ibadet edildiği gibi başka bir şeyle ibadet edilmemiştir.99

Nefse muhalefet etmek, Allah-u Zülcelal katında çok makbul­dür. Çünkü nefis, daima Allah-u Zülcelal’in emir ve nehiylerinin tersine hareket eder. Ona muhalefet edip, Allah-u Zülcelal’in emir ve nehiylerine sarıldığımız zaman bu hal, Allah-u Zülcelal’in de çok hoşuna gider. Ama kendimizi nefsin eline esir edersek, bizim­le bir oyuncak gibi oynayacaktır.

KAYNAK: Cennet Yolunun Rehberi Seyda Muhammed Konyevi

Bunu biliyor muydunuz?

NEMİME (LAF TAŞIMA – KOĞUCULUK)

Nemime; hoşa gitmeyen bir şeyi açıklamak, daha açık bir ifa­de ile sırrı açığa çıkarmak, açıklanması ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla