Ana Sayfa / AZALARIN AFETLERİ / LİVATA YAPMAK VE HAYVANLARLA CİNSİ MÜNASEBETTE BULUNMAK

LİVATA YAPMAK VE HAYVANLARLA CİNSİ MÜNASEBETTE BULUNMAK

 

livata

Fercin bir büyük afeti ise livata yapmak (erkeğin erkeğe yanaşması) ve hayvanlarla münasebette bulunmaktır.

Livata yapmak çok çirkin ve sahibini çok şiddetli bir azaba müstehak eden bir davranıştır. Allah-u Zülcelal bunun ne kadar çirkin olduğunu beyan ederek, şöyle buyurmuştur ;

“Siz Rabbinizin sizin için yaratmış olduğu eşlerinizi bırakıp ta, insanlar içinden erkeklere mi gidiyor sunuz? Doğrusu siz, haddi aşmış bir kavimsiniz.” (Şuara, 165, 166)

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem de bir hadis-i şeriflerinde; “Sizin için en korktuğum şey, Lut kavminin kötü amelidir.” (Hakim) buyurmuş, “Lut kavminin işini yapanlara Allah lanet etsin” diyerek, böyle kimseleri arka arkaya üç defa lanetlemiştir. (Nesai)

Livata yapan kimselere, Allah-u Zülcelal hem bu dünyada hem de kıyamet gününde çok şiddetli azab verecektir. Bu çirkin işi yapan kimseler, dünyada insanlar tarafından nefretle karşılanır ve dışlanırlar. Kıyamet gününde de Allah-u Zülcelal onları şiddetli bir şekilde cezalandıracaktır.

Allah-u Zülcelal bu çirkin işi yapanları nasıl helak ettiğini beyan ederek, bir ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur; “Emrimiz gelince, oralarm altını üstüne getirdik. Üzerine de Rabbin tarafından işaretlinmiş olan sert taşları peşpeşe yağdırdık. Bu, zalimlerden uzak değildir.” (Hud: 82-83)

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem bir hadis-i şeriflerinde; “Sabah, akşam Allah’ın azabında bulunan dört grub insan vardır. Bunlar, kadınlara benzemek isteyen erkekler, erkeklere benzemek isteyen kadınlar, hayvanlarla münasebette bulunanlar ve livata yapanlardır. ”(Taberani)

“Kıyamet gününde Allah-u Zülcelal yedi kimseye lanet edecek, rahmet nazarını onlardan esirgeyecek ve “Cehenneme girenlerle beraber siz de girin!” diyecektir. Bunlar;

1- Birbirleri ile cinsi münasebette bulunan erkekler,

2- Hayvanlara tecavüz edenler,

3- Bir anne-kızla evlenenler,

4- Elleri ile istimna (mastürbasyon) edenlerdir. Ancak bu hallerinden tevbe ederlerse, kurtulabilirler.”

Bunun yanında, insanın kendi hanımına arka tarafından (makatından) yaklaşmasıda livata sayılır. Çünkü Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuştur;

“Adet halindeki (ve lohusa olan) hanımına cinsi münasebette bulunan ve hanımına arkadan yaklaşanlar ve kâhinlere gidenler, Muhammed’e indirileni inkâr etmiş demektir. ”(Tirmizi)

Netice olarak, buraya kadar anlattıklarımızdan, zina yapmak, livata yapmak, hayvanlarla münasebette bulunmak, hanımına arkadan yaklaşmak suretiyle haram yollardan fercin arzularını yerine getirmenin, Allah-u Zülcelal’in rızasına giden cennet yolu üzerinde ne kadar büyük bir engel olduğu anlaşıldı.

Bunları yapanların hem dünyada hem de ahirette nasıl rüsvay ve perişan olacakları; kendisini bu çirkin işlerden muhafaza edenlerin ve Allah-u Zülcelal’in helal kılmış olduğu yollardan fercinin arzularını yerine getirenlerin de dünyada ve ahirette nasıl rahat edecekleri ve çok büyük mükâfatlar elde edecekleri anlaşıldı.

Bunlara bakarak, insan bu çirkin davranışlardan uzak durmalı, geçmişte yapmış olduğu hatalarından dolayı Allah-u Zülcelal’e karşı tevbe etmeli ve bu işleri yapan kimseleri de yaptıklarının çok büyük bir yanlış olduğunu anlatmak suretiyle, gittikleri bu yanlış yoldan çevirmek için gayret göstermelidir.

KAYNAK: Cennet Yolunun Rehberi /Seyda Muhammed Konyevi

Bunu biliyor muydunuz?

FERC

Ferc, Allah-u Zülcelal’in nesillerin devam etmesi ve dünya lezzetlerini tadarak, ahiretin lezzetlerini kıyaslaması için insanlara ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla