Ana Sayfa / AZALARIN AFETLERİ / LANET OKUMAK

LANET OKUMAK

 

bed

Daima lanet okuyup duran kimsenin kalbinde merhamet duy­gusu yok demektir. Zaten çoğu zaman lanet, okuyana geri gelir. Nitekim Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem başka bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuştur;

“Kişinin bir şeye yaptığı beddua göğe yükselir. O bedduaya göğün bütün kapılan kapanır. Sonra, yere iner, yerin de bü­tün kapıları kapanır. Sonra, bedua, sağa ve sola gitmek ister. Hiçbir kaçacak yer bulamaymca eğer beddua edilen kişi hak etmiş ise ona, yoksa söyleyene geri döner. ” (Ebu Davudi

Çoğu insanlar, ellerinde bulunan mallara lanet ederler. Ama Allah-u Zülcelal bundan dolayı malların üzerinden bereketi kal­dırır. Onun için Allah-u Zülcelal’in yarattıklarından ne bir cansız, ne bir hayvan ne de bir insana lanet okumak çok çirkindir.

En güzeli lanet okumayı terk ederek, insanlara daima dua etmek lazımdır. Dua edip, hayır istemek çok büyük bir sevaptır. Halbuki lanetlemede, lanet okunan kimse bunu hak etmiş olsa bile, bir sevap yoktur.

Abdullah bin Ömer radıyallahu anhu kölelerinden birisine lanet okuduğu zaman,o köleyi hemen azad ederdi.onun bu davranışı bizim için ne güzel bir derstir. Biz de istemeyerek birisine lanet okuduğumuz zaman, hemen ona dua etmemiz lazımdır. Bilhassa kadınlar çok lanet okumaktadırlar. Ama bu lanet oku­ma, kendilerine çok büyük zararlar vermektedir. Çünkü Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem bir hadis-i şeriflerinde şöyle  buyurmuştur;

Cehennem ateşini gördüm. Buradakilerin birçoğu kadınlardı. Çünkü kadınlar çok lanette bulunurlar, kocala­rının iyiliğine nankörlük ederler. ” (Nesai, Tirmizi, Ebu Davud, İbn-i Mace, Buhari, Müslim)

 

Bütün bunlara bakarak, lanet okumanın Allah-u Zülcelal’in rızasına giden cennet yolunun üzerinde bir engel olduğu ve sahibi için ne kadar tehlikeli bir sıfat olduğu anlaşılmaktadır.

Onun için elimizden geldiği kadar dilimizi bu çirkin sıfattan muhafaza edip, birisi de bizim yanımızda Allah-u Zülcelal’in yarattıklarından birisine lanet okursa, lanet okunana dua edip, rahmet okumamız lazımdır. Birisi yanımızda lanet okuduğu zaman;  “Ya Rabbi! Bu laneti onun için bir rahmet ve kendine yakınlık  sebebi eyle. ” diye dua etmemiz çok güzel bir davranıştır.

KAYNAK: Cennet Yolunun Rehberi /Seyda Muhammed Konyevi

Bunu biliyor muydunuz?

FERCİN AFETLERİ

  Fercin afeti öyle büyüktür ki, insanı hem dünyada hem de ahirette perişan eder. Fercinin ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla