Ana Sayfa / FETVALAR / KURBAN VE HAYVANLAR / Kurban kesmenin şartları nelerdir?

Kurban kesmenin şartları nelerdir?

kurban bayramı
Kurban kesmek için, kurban kesecek kimsede şu şartların bulunması gerekir:

1- ) Müslüman olmak: Hanefi ve Şafii mezhebine göre, her ibadette olduğu gibi, kurban kesme işleminde de müslüman olmak şarttır.
2- ) Hür olmak: Hanefi ve Şafii mezhebine göre, hürriyetten yoksun olan esir, mahkum ve benzeri kimselere kurban kesmek gerekmez.
3- ) Zengin olmak: Hanefi mezhebine göre, kurban kesme zamanında zekat nisabı miktarı mala sahip olan kimse, zengin sayılır.
Şafii mezhebine göre ise, kurban bayramında kendisinin veya bakmakla yükümlü olduğu kimselerin bayram günlerinde zaruri ihtiyaçlarından başka, kurban alabilecek durumda olan kimse, zengin sayılır.
4- ) Yolcu (Misafir) olmamak: Hanefi mezhebine göre, yolcu olan kimsenin zengin bile olsa, kurban kesmesi vacip değildir. Fakat yolcu olmasına rağmen, kurban kesen kimsenin kestiği kurbanda caizdir. Kurban olarak kesilmek üzere, kurban bayramından önce bir kurbanlık hayvan alınmış olmasına rağmen kurban kesme günlerinde yola çıkan kimse, dilerse önceden aldığı hayvanı satıp kurban kesmeyebilir.
Şafii mezhebine göre ise, yolcu (misafir) olmak kurban kesmek için bir engel değildir. Yolcu olan kimsenin de kurban kesme¬si, sünnettir.
Görüldüğü gibi, Hanefi mezhebine göre, akıllı olmak ve ergenlik çağma gelmiş olmak, kurbanın vacip olması için şart değildir. Mesela dini yönden kurban kesebilecek durumda olan çocuğun yerine, velisi kurban kesebilir.
Şafii mezhebine göre ise, ergenlik ve akıl, kurban kesmekle yükümlü olmanın şartlarmdandır. Delinin ve çocuğun kurban kesmesi sünnet değildir.

Bunu biliyor muydunuz?

Kurban olabilecek hayvanlardan hangisini kesmek daha faziletlidir?

Hanefî mezhebine göre, değer ve et miktarı bakımından eşit olmak şartı ile, bir kişi için ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla