Ana Sayfa / FETVALAR / KURBAN VE HAYVANLAR / Kurban kesen kimse de ne gibi özellikler aranır?

Kurban kesen kimse de ne gibi özellikler aranır?

kurban-3
Müslüman ve ehl-i kitap olan her insan kurban kesebilir. Ancak kurban kesen kimsenin şu hususlara dikkat etmesi gerekir:
1- ) Besmele çekmek: Hanefi mezhebine göre, kurban olsun veya olmasın, kesilen her hayvanın etinin helal olabilmesi için, kesilirken besmele çekilmesi şarttır. Bilerek besmele çekmeyen kim¬senin kestiği yenmez. Fakat her hangi bir kasıt olmadan besmelenin terkedilmesi halinde, yenmesinde bir sakınca yoktur.
Şafii mezhebine göre, kesilen hayvanın etinin helal olabilmesi için besmele çekmek şart değildir. Kesim esnasında bilerek besmele çekilmese bile o hay vanm eti yenir. Ancak, besmeleyi bilerek çekme¬den hayvan kesmek mekruhtur.
2- ) Allah rlan başkasının adını anmamak: Allah-u Zülcelal’- den başkasının adı anılarak kesilen hiçbir hayvanın eti yenmez. Zira, müşrikler hayvanlarını keserken putlarının adını anarlardı.
3- ) Kesici bir şey ile kesmek: Hanefi ve Şafii mezhebine göre, kesici olmayan taş, ağaç ve benzeri bir şey ile hayvanın öldürülmesi halinde, eti yenmez.
Bu özelliklere uyan her insan, kurban kesebilir ve kestiği yenir. Kurban kesecek kimsenin erkek, kadın, küçük veya büyük olması arasında fark yoktur. Ancak kurban sahibinin, kendi kurbanını kesmesi daha faziletlidir.

Bunu biliyor muydunuz?

Kurban olabilecek hayvanlardan hangisini kesmek daha faziletlidir?

Hanefî mezhebine göre, değer ve et miktarı bakımından eşit olmak şartı ile, bir kişi için ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla