Ana Sayfa / FETVALAR / KURBAN VE HAYVANLAR / Kurban, hangi hayvan cinslerinden kesilir.

Kurban, hangi hayvan cinslerinden kesilir.

kurban-2
Başlıca üç çeşit hayvanın erkeğinden ve dişisinden kurban kesilebilir:
1) Davar: Hanefi mezhebine göre, koyun ve keçi cinsinden hayvanın, kurban olarak kesilebiimesi için en az bir yaşını tamamlayıp ikinci yaşına girmiş olması şarttır. Ancak, bir yaşındakiler kadar gelişmiş olan altı aylıktan büyük kuzularda, kurban olarak kesilebilir. Bir yaşından küçük oğlakların ise, kurban olarak kesilmesi caiz değildir.
Şafii mezhebine göre ise, kurban olarak kesilecek koyunun bir yaşını tamamlayıp iki yaşma girmiş olması şarttır. Oğlakların ise, en az iki yaşını tamamlamış olmaları gerekir.
Koyun veya keçiden kesilen kurban, yalnız bir kişi adına kesilebilir.
2- ) Sığır: Hanefi ve Şafii mezhebine göre, erkek ve dişi sığırın kurban olarak kesilebiimesi içini en az iki yaşım tamamlayıp üç yaşı¬na girmiş olması şarttır. Manda da sığır hükmündedir.
Sığır cinsinden kesilen kurban, yedi kişi adına kesilebilir. Ancak, kurbana iştirak eden kimselerin her birinin, en az kurbanın yedi de birine ortak olması şarttır. Daha az bölümüne ortak olan kim¬senin kurbanı caiz olmaz.
3- ) Deve: Hanefi ve Şafii mezhebine göre, erkek veya dişi devenin kurban olarak kesilebilemesi için, en az beş yaşını tamamlayıp altı yaşına girmiş olması şarttır.

Bunu biliyor muydunuz?

Kurban olabilecek hayvanlardan hangisini kesmek daha faziletlidir?

Hanefî mezhebine göre, değer ve et miktarı bakımından eşit olmak şartı ile, bir kişi için ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla