Ana Sayfa / FETVALAR / ÇEŞİTLİ MESELELER / Köpek ulumasının ve baykuş ötmesinin uğursuz­luk olduğunu söyleyenler vardır. Bu doğru mudur?

Köpek ulumasının ve baykuş ötmesinin uğursuz­luk olduğunu söyleyenler vardır. Bu doğru mudur?

kpk

Ebu Hureyre, Enes bin Malik ve Abdullah bin Ömer radıyallahu anhum’dan rivayet edilen bir hadis-i şerifle Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem: “Eşya da uğursuzluk yok­tun ” (Buhari, Müslim) buyurarak bu zararlı ve batıl anlayışın islamda bulunmadığını ifade etmiştir.

Yine Ebu Hureyre radıyallahu anh’dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

“…Baykuş ötmesinde, yıldız batmasında ve safer ayında (kar’ın kurdu) bir uğursuzluk yoktur.” (Müslim)

‘ ibn-i Mes’ud radıyallahu anh’dan rivayet edilen başka bir hadis-i şerifte Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

“Uğursuzluğa inanmak şirktir, uğursuzluğa inanmak şirk­tir, uğursuzluğa inanmak şirktir. Uğursuzluk insanın kalbine geldiği zaman Allah-u Ziilcelal onu tevekkülle götürüyor.” (Ebu Davud, Tirmizi, İbn-i Hibban)

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in hadislerinden de anlaşılacağı üzere İslam da uğursuzluğa inanmak yoktur. İnsan uğur­suzluğa inandığı zaman sanki bu iş haşa Allah’ın kudreti dışında olmuş gibi inanmış olur. İnsafta başına kötü bir iş geldiğinde veya bir bela geldiğinde bunu uğursuzluğa bağlamamalıdır. Her şey Allah-u Zülcelal’in dilemesiyledir. Bu gibi durumlarda insan Allah’a tevekkül etmeli ve bunun Allah-u Zülcelal’den geldiğini bilmelidir

Bunu biliyor muydunuz?

Camii de yatmak caiz midir?

İhtiyaç olduğunda camii de yatmakta bir sakınca yoktur. Nitekim Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla