Ana Sayfa / FETVALAR / ÇEŞİTLİ MESELELER / İslam da kirvelik, ahiret bacı-kardeşliği şeklinde mahrem olma durumu olur mu?

İslam da kirvelik, ahiret bacı-kardeşliği şeklinde mahrem olma durumu olur mu?

sünnet

Ahretlik, bacı-kardeşlik veya kirvelik ile taraflar arasında bir mahremiyetin meydana gelmesi mümkün değildir. Çünkü, dinimize göre, mahremiyet; neseb, sıhriyyet ve süt emme yollarından birisi ile olur.

Bazı yörelerde, kadınla erkek, birbirlerine: “Sen benim ahret bacımsın, bende senin ahret kardeşinim!” şeklinde bir sözleşme ile kardeşlik tesis ettiklerini duymaktayız. Bu kimseler birbirlerine mahrem sayılmakta ve öz kardeşler gibi davranmaktadır. Teklifsiz ve izinsiz olarak birbirlerinin yanma girip çıkmaktadırlar. Çocuğunu sünnet ettirmek suretiyle kurulan kirvelikte bu şekilde uygulanmak­tadır. Halbuki yukarda belirttiğimiz gibi islamda mahremiyet; neseb, sıhriyyet ve süt emme yollarından birisi ile olur. Bu üç yoldan başka bir şekilde olması mümkün değildir. Bazı yerlerde kirvenin mahrem akraba sayılması, çocukların kardeş kabul edilmesi, mesela sünnet edilen çocuğun, ileride kirvesi olan şahsın kızı ile evlenmemesi gibi inançlar dinimize uygun olmayan bir husustur. Çünkü bu gibi gelenekler, helali haram, haramı da helal kılmaktadır. Bu gibi şeyler­den kaçınmak lazımdır

Bunu biliyor muydunuz?

Camii de yatmak caiz midir?

İhtiyaç olduğunda camii de yatmakta bir sakınca yoktur. Nitekim Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla