Ana Sayfa / FETVALAR / ÇEŞİTLİ MESELELER / İntihar etmenin hükmü nedir?

İntihar etmenin hükmü nedir?

inthr2

Bir insanın kendi kendini öldürmesi demek olan intihar haramdır ve büyük günahlardandır. Bu günahı işleyen kimse islamın bütün ahkamlarını kabul edip öylece bu günahı işlemişse küfre girmez. Fakat günahkar olup şiddetli bir azaba müstahak olur.

Nitekim, Ebu Hureyre radıyallahu anh’dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

“Kendini dağdan (veya yüksek yerden) atarak öldüren kimse, kendini cehenneme atmak suretiyle devamlı bu şekilde azap görür. Zehir içerek canına kıyan kimse de elindeki zehiri cehen­nemde içerek devamlı bu şekilde azap görür. Demir (bıçak ve ben­zerleriyle) kendini öldüren kimse ise, elinde o aletle kendine vurarak cehennemde o şekilde azap görür.” (Buhari, Müslim, Timizi, Nesai)

İntihar daha çok sinirli olan şahıslarda görülmektedir. İntihar eden kişiler kendilerinden ve başkalarından rahatsız olurlar. Şeytan da sinirli olan bu kişileri intihara sevk eder. Çünkü bu kişilerin cehen­nemde büyük, acı azaplara uğramasını ister. İntihar edenler, sürekli olarak çevresindeki olaylardan rahatsız olurlar. Bu niye böyle oldu? Bu niye böyle olmadı? diye kendilerine sorup dururlar. İnsan cehen­nemde büyük bir azaba sebep olan intihardan kendini muhafaza etmelidir.

Bunu biliyor muydunuz?

Camii de yatmak caiz midir?

İhtiyaç olduğunda camii de yatmakta bir sakınca yoktur. Nitekim Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla