Ana Sayfa / FETVALAR / ÇEŞİTLİ MESELELER / İlimde iddialı olmanın sakıncaları nelerdir?

İlimde iddialı olmanın sakıncaları nelerdir?

idda2

Ömer bin Hattab radıyallahu anh’dan rivayet edildiğine göre Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

“(Öyle bir zaman gelir ki) İslam galip olur, hatta tüccarlar güven altında korkmadan deniz aşırı ticaret yaparlar ve süvariler Allah yolunda savaşa dalarlar. Sonra bir kavim çıkar, Kur’an okur ve şöyle derler: “Kim bizden daha iyi okur? Kim, bizden daha iyi alimdir? Kim, bizden daha fazla fıkıh bilgisine sahiptir?” Sonra Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem: “İşte, bunlar sizden, bu ümmettendir ve onlar cehennemin yakıtıdırlar.” buyurdu. (Taberani, Bezzar)

Bu hadis-i şeriften anlaşıldığına göre kişi kendi ilmine güven- memelidir. Çünkü böyle yaptığı zaman kibir ve ucub sahibi olacaktır» Bu hadis böyle yapmaktan kaçınmak için apaçık bir emirdir. 1

Kişi bildiği ilimle amel yapmazsa ve Kur’anı okumanın ve ilmi bilmenin yanında manevi olarak nefsini temizlemezse, Kur’an oku­ması ve bu ilmi onu kibre ve ucba (kenefini beğenmeye) itecektir. İlminin ona zarar vermemesi için, nefsini kibir ve uebdan temizlemelidir. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in hadisinde belirttiği gibi kıraatma (Kur’am güzel okumasına) güvenmek ve alim olmak kişide kibir ve ucuba yol açıyorsa bu onun için korkunç bir şeydir. Bu sebeple, kişi kendi nefsini manevi olan kibir ve uebdan temizlemelidir.

Bu bütün İslam hizmeti, ameli salih ve sohbetler için de böyledir. Kişi bunlardan da kendini kibir ve uebdan korumalıdır.

sohbet yaptığında benim gibi sohbet yapan yoktur, ne güzel sohbet yapıyorum derse kibir ve ucblanmış olur. Bu hastalıktan nefsini temizlemelidir. Allah bana akıl vermeseydi, dilimi konuşturmasaydı, ilim vermeseydi ben nasıl bu sohbeti yapacaktım, bu ilmi öğrenecek­tim, bu Kur’an-ı böyle güzel bir şekilde okuyacaktım diye kendi nef­sine azar etmelidir. Kişi kibir ve ucba gelmemek için böyle düşün­melidir.

Bütün bunların Allah’tan olduğunu, onun fazlı, keremi ve inayetiyle olduğunu bilmelidir. Âllah-u Zülcelal zengin bir hâzineden sana vermiştir, sen ise fakir bir kimsesin. Allah-u Zülcelal sana fazlından bu ilmi, bu güzel okumayı vermiştir. Bununla kibir ve ucb yapmak akılsızlıktır. Böyle düşünmek kibir ve ucbu izale eder. Sada­ka verdiğinde de bu sana Allah’ın mertlik sıfatının bir eseridir diye kişi kendi kendine düşünmelidir. Yani bu cömertlik, Allah’ın senin kalbine sadaka vermek istediğini koymasıyla oluşmuştur. Bununla kibir ve ucb yapılır mı?

Bunu biliyor muydunuz?

Camii de yatmak caiz midir?

İhtiyaç olduğunda camii de yatmakta bir sakınca yoktur. Nitekim Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla