Ana Sayfa / NEFS / İBADET EHLİNİN GURURU

İBADET EHLİNİN GURURU

A.Aa

İbadetiyle mağrur olun insanlarda birkaç sınıftır. Bunlar;

Abdest alırken vesveseye düşüp abdest asalarım gereğinden fazla kayan kimseler gibi tarafa kaçanlardır. Halbuki bu boş titizliklerini, Allah-u Zülcalalin amir ve nehiylerinin üzerinde gösterseler  Allah-u Zülcelal’in rızasına giden cennet yolunda daha fazla azdı katedarler.

Diğer bir grupta, namazın niyetinde, tekbir almada vesve­seye kapılırlar. Oysa bu titizliklerini namazın içinde göstermeleri daha iyidir. Namaza başlamadan önce bu kadar itina gösterip  girdikten sonra, kalbi namaza vermeyip gaflete dalmak büyük bir aldanmadır. Çünkü Allah-u Zülcelal ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur,

“Müminler muhakkak felah bulmuşlardır. Çünkü onlar, namazlarında huşuya riayet ederler.”

Diğer bir grup ise fatiha ve diğer okunan surelerin harflerini doğru okuma hususunda vesveseye kapılırlar. Bu gibi kimseler atmaz boyunca şeddeleri çıkarmaya, fatiha suresindeki (dad) ile (zı)nın farkım ayırt etmeye çalışırlar. Bu aldanma çok çirkindir. Çünkü böylece haıieri tekrarlamak suretiyle, saatlerce uğraşıyor. Şeytanın aldatmalarına ve vesveselerine kapılmamak için bunun önünü kesmek lazımdır.

  • Diğer bir grupta Kur’an okumakla mağrur olurlar. Bu kimse­ler, Kur’anı çok çabuk okurlar fakat dilleri Kur’an okurken, kalple­ri başka yerdedir. Bazıları da vardır ki, Kur’anı çok güzel bir sesle okur ve bundan büyük lezzet duyar. Bu lezzeti deAllah-u Zülcelal’in kelamını okumanın lezzeti zanneder, oysa bu güzel olan sesin ver­diği bir lezzettir.
  • Diğer bir grup da tuttuğu oruçla mağrur olurlar. Bu kimseler zamanlarının çoğunu, özellikle de mübarek günleri oruçla geçirir­ler. Fakat dillerini gıybetten, kalplerini riyadan, midelerini haram­dan, korumazlar. Farzları bırakıp nafilelerin peşinde koşarlar ama onunda hakkım da veremezler. Bu da gururun en kötü olanıdır.
  • Diğer bir grupta yapmış olduğu hac ile mağrur olurlar. Bu kimseler, zulüm yaptıkları kimselerden helallik almadan, borçla­rım ödemeden, hac yolculuğuna çıkarlar. Yollarda namazlarını he­der ederler, kötü sözlerden ve insanlarla çekişmekten çekinmezler. Buna rağmen hayır üzere bulunduklarım zannederler.

KAYNAK: Cennet Yolunun Rehberi /Seyda Muhammed Konyevi

Bunu biliyor muydunuz?

NEMİME (LAF TAŞIMA – KOĞUCULUK)

Nemime; hoşa gitmeyen bir şeyi açıklamak, daha açık bir ifa­de ile sırrı açığa çıkarmak, açıklanması ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla