Ana Sayfa / AZALARIN AFETLERİ / HUSUMET (DÜŞMANLIK)

HUSUMET (DÜŞMANLIK)

 

düşman

Husumet, öfkeyi meydana getirir, öfke de asıl konuyu unutturur, insanları kin ve düşmanlığa sürükler. Onun için Allah-u Zülcelal bir ayet-i kerimede; “Sen kötülüğü en iyi şekilde önle. 0 zaman seninle arasında düşmanlık bulunan kimse, sanki candan bir dost olur.” (Fussilet 34) buyurmuştur.

Husumet, her kötülüğün başıdır. Hatta husumet sahibi bir kişi  namaz kılarken bile, hasınım düşünür, onunla neler konuşacağını ve ona ne cevaplar vereceğini planlar. Onun için Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuştur; “Şüphesiz Allah’ın yanında, insanların en fazla buğza uğramış olanı, şiddetli düşmanlık edendir, ” (Buhari)

Fakat günah olan işler yapan kimselere kalben ikrah edip, onların bu yaptıkları günahlardan dolayı nasihatte bulunmak ve bu yollarından çevirmeye çalışmak lazımdır. Çünkü Allah-u Zülcelal’in yasaklamış olduğu ve yapıldığı takdirde gazaba geldiği fiilleri, konuşmaları yapmak iyi bir şey değildir. Neuzubillah onlar, bu günahın üzerinde iken ölüm kendilerini yakalarsa, perişan olurlar.

Onun için, kumar oynayan veya içki içen bir kimseyi gördüğümüz zaman, onun bu davranışından kalben ikrah ederek, bu  yaptığının yanlış olduğunu ona anlatmak suretiyle, bu yoldan onu çevirmeye gayret göstermemiz lazımdır.

İnsanlarla husumetten uzak durmak lazımdır. Nitekim Allah-u  Zülcelal bazı ayet-i kerimelerde şöyle buyurmuştur; “insanlarla  güzel konuşun. ” (Bakara; 83) “Size bir selam verildiği zaman, siz  de ondan daha güzeliyle karşılık verin. ” (Nisa; 86)

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem de bir hadis-i şeriflerinde; “Senden ilişiğini kesenle, sen ilişki kur. Sema zul­medeni bağışla. Sana kötülük yapana da iyilikle kcurşılık ver. ” (Ruhu’l Beyan) buyurmuştur.

Hz. Ömer radıyallahu anhu da şöyle demiştir; “İyilik, çok ba­sit birşeydir. Güleryüz ve tatlı sözden ibarettir.”

Tatlı söz, insanın uzuvlarında gizlenmiş olan kin ve husumeti yıkayarak temizler. Allah-u Zülcelal’i gazablandırmayacak ve ya­nımızda oturan kimseleri hoşnut edecek sözleri, söylemekte cim­rilik yapmamamız lazımdır.

Netine olarak, husumetin ne kadar kötü bir ahlak olduğu ve cennet yolu üzerinde bir engel olarak durduğu, bunun yerine in­sanın dilinde ve kalbinde Mümin kardeşlerine karşı, muhabbet ve sevgi olması gerektiği ve bu muhabbet ve sevginin de Allah-u Zülcelal’in rızasına giden cennet yolunun üzerinde bir rehber ol­duğu, buraya kadar anlattıklarımızdan anlaşılmaktadır.

KAYNAK: Cennet Yolunun Rehberi /Seyda Muhammed Konyevi

Bunu biliyor muydunuz?

FERCİN AFETLERİ

  Fercin afeti öyle büyüktür ki, insanı hem dünyada hem de ahirette perişan eder. Fercinin ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla