Ana Sayfa / FETVALAR / ÇEŞİTLİ MESELELER / Hasta olan kimselere okumak, üflemek ve dua etmek caiz midir?

Hasta olan kimselere okumak, üflemek ve dua etmek caiz midir?

 hastaya-okumak2

Hasta olan kimselere okumak ve dua etmek caiz olduğu gibi, bunu salih takva sahibi olan kimselere de yaptırmak caizdir. Her han­gi bir hastaya okumanın İslam dinine uygun oluşu fiili, kavli ve takriri sünnet ile sabittir.

Nitekim Müslim, Avf bin Malik radıyallahu anh’ın şöyle dediğini rivayet etmiştir:

“Biz Cahiliyye döneminde hastanın üzerine okurduk. Ey Allah’ın Resulü! Bu durumu nasıl görüyorsunuz? diye sorduk. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem bizlere şöyle buyurdu:

“Okuduğunuz şeyi bana da okuyun. Okuduğunuz şeyde şirkle ilgili bir şey bulunmadıkça her hangi bir sakınca yoktur.” (Müslim)

Yine rivayet edildiğine göre, Hz. Aişe radıyallahu anha şöyle demiştir:

“Allah Resulü rahatsız olduğunda Cebrail aleyhisselam O’nun üzerine okumuştur.” (Müslim)

Yine Hz. Aişe radıyallahu anha şöyle demiştir:

“Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem rahatsız­landığında Felak ve Nas surelerini okur ve üflerdi. Yarası şid­detlendiği zaman ise ben O’nun üzerine okurdum. Onun elinden tutup bereketini umarak yaraya sürerdim. ” (Buhâri. Müslim)

Bu hadisteki nefes, ıslaklık olmayan hafif ve hoş bir üflemedim. Bütün bunlarda gösteriyor ki, her hangi bir hastanın üzerine dua edip 1 üflemek caizdir.

Nitekim Ebu’l-As oğlu Osman şöyle anlatmıştır:

Müslüman olduğumdan bu yana vücudumda bulunan bir ağrıdan dan dolayı Allah’ın Resulüne şikayetçi olduğumda, Allah’ın Resulü ‘ şöyle buyurdu:

“Ağrının olduğu yere elini koy. Üç defa “Bismillah ” de. Yedi defa da “Korktuğum ve vücudumda hissettiğim elem verici şeylerin şerrinden Allah’a, Allah’ın kudretine sığınırım” diye dua et.”

(Buhâri, Müslim, Ebu Davud)

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve şellem’in bizlere öğrettiği bu duayı öğrenmek ve parmağımızı koyarak okumak çok hayırlıdır.

Şuna da dikkat etmek gerekir ki, hasta olan kimseyi Allah-u Zülcelal’in yarattığı ilaçla tedavi etmek için ehil bir doktora gitmeden sadece dua ile yetinmek yanlıştır. Çünkü Allah-u Zülcelal bazı hastalıklar için belirli ilaçlar yaratmıştır.

Yalnız okuyan kimse okunan duaların manasını bilmesi

lazımdır. Manası bilinmeyen sözlerle hasta üzerine okuyup, dua etmek caiz değildir.

Bunu biliyor muydunuz?

Camii de yatmak caiz midir?

İhtiyaç olduğunda camii de yatmakta bir sakınca yoktur. Nitekim Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla