Ana Sayfa / NEFS / HASEDİN AFETLERİ

HASEDİN AFETLERİ

hased3

Hased son derece zararlı birşeydir. Hased eden kimsenin derdi, kederi hiç bitmez. Hased, sahibine hiçbir sevap getirmeyen bir musibettir. Allah-u Zülcelal hased eden kişiye dargındır. Hased eden, hiçbir zaman bir başarı kazanamaz.

Hasedin sekiz tane afeti vardır:

Bunlar: 1- Hased, taat ve ibadeti yok eder. 2- Hased, inşam gü­nah işlemeye sevkeder. Yani hased eden bir kimse gıybet etmek­ten, yalan söylemekten kurtulamaz. Oysa insanlar birbirlerine ha­sed etmeseler, hayır içinde yaşarlar.

  • Hased, inşam; Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesel- lemin; “Hased eden, dedikodu yapan, kahinlik yapan benden değildir; ben de onlardan değilim” (Buharı)hadisinin hükmüne dahil

4-Hased başka insanlara zarar verdirir. Nitekim Allah-u ! Zülcelal ayet-i  kerimede; “Hased ettiği zaman, hasedçinin şer­rinden (Allah’a sığınırım) buyurmuştur.

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem de “İhtiyaçlarınızı yerine getirmek için gizliliğe riayet edin. Çünkü her nimet sahibi hasede uğramıştır. ” (Müslim) Buyurarak, hased eden kimsenin ne kadar tehlikeli olduğunu beyan etmiştir.

  • Hased, inşam kimsenin sevmediği bir kötülüğün içine sokar, Onun için İbn-i Semmak rahmetullahi aleyhi; “Hased eden­den başka, mazlumu hatırlatan bir zalim görmedim” demiştir. Yani* hased eden kimse daima kendine zarar verir demektir.

KAYNAK: Cennet Yolunun Rehberi /Seyda Muhammed Konyevi

Bunu biliyor muydunuz?

NEMİME (LAF TAŞIMA – KOĞUCULUK)

Nemime; hoşa gitmeyen bir şeyi açıklamak, daha açık bir ifa­de ile sırrı açığa çıkarmak, açıklanması ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla