Ana Sayfa / FETVALAR / ÇEŞİTLİ MESELELER / Hangi hallerde yalan söylemek caizdir?

Hangi hallerde yalan söylemek caizdir?

yalan

Yalan söylemek aklen ve naklen haramdır. Hz. Peygamber sal- lallahu aleyhi ve sellem bazı hadis-i şeriflerde şöyle buyurmuştur:

“Doğru olun, doğruluk iyiliğe, iyilik ise, Cennete çeker. Yalandan sakının, yalan fücura, fücur ise Cehenneme götürür.” (Buhari)

“Münafıklık alametinden biri de yalan söylemektir. ” (Buhari)’ “Şu üç şeyden biri kimde bulunursa, o kimse, namaz kılsa da, oruç tutsa da münafıktır: Yalan söylemek, sözünde durmamak, emanete hıyanetlik. ” (Ebu Davud)

“İnsanları güldürmek için yalan söyleyenlere, yazıklar olsun! ” (Ebu Davud)

Ancak bazı zamanlarda ve bazı yerlerde yalan söylemek caiz görülmüştür. Nitekim Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur:

Şüphesiz bütün yalanlar kaydedilir. Ancak kişinin savaşta yalan söylemesi bunun dışındadır. Çünkü savaş bir hiledir. Ya da aralarında dargınlık bulunan iki kişinin arasını düzeltmek için söylenen yalan kaydedilmez. Bir de hanımını hoşnut etmek için kişinin söylediği şey yalan sayılmaz.İ (Müslim)

Ancak harpte düşmanı aldatmak için, iki kişinin arasını düzelt­mek için, bir kocanın da karısını razı etmek için, yalan söylemek haram değildir. Çünkü bu hallerde işi düzeltme niyeti vardır.

Bunu biliyor muydunuz?

Camii de yatmak caiz midir?

İhtiyaç olduğunda camii de yatmakta bir sakınca yoktur. Nitekim Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla