Ana Sayfa / AZALARIN AFETLERİ / GÖZ ZİNASINDAN KORUNMANIN FAZİLETİ

GÖZ ZİNASINDAN KORUNMANIN FAZİLETİ

 

zina1

İnsanın, gözünü yabancı kadınlara bakmak suretiyle zinaya düşmekten koruması, Allah-u Zülcelal’in rızasına giden cennet yolunun üzerinde kendisine bir rehberdir. Allah-u Zülcelal bir ayet-i kerimede;

“Mümin erkeklere söyle, gözlerini (harama bakmaktan) sakınsınlar ve ırzlarını da korusunlar. Çünkü bu kendileri için daha temiz bir davranıştır. Şüphesiz Allah onların yaptıklarından haberdardır. ” “Mümin kadınlara da söyle; gözlerini sakınsınlar, namus ve iffetlerini esirgesinler. ” (Nur;30 , 31 ) buyurmuştur.

Ümmü Seleme radıyallahu anhadan rivayet edilmiştir ki; “Bir gün Meymune ile Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellemin yanındaydım. O sırada İbni Ümmü Mektum geldi; Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem; “Bu adamdan sakının” buyurdu. Biz; “Yâ Resulallah! O, bizi görmeyen bir ama değil mi?” Diye sorduk. Buyurdu ki; “Siz de mi amasınız? Onu görmüyor musunuz?” (Ebu Davud)

Bu ayet-i kerime ve hadis-i şeriflere bakarak; daima yabancı kadınlara bakmaktan kendimizi muhafaza etmemiz, gerekmediği müddetçe onlarla konuşmamamız ve birarada bulunmamamız bizim için en selametti olandır.

Yolda ve herhangi bir yerde bir yabancı kadınla karşılaştığımızda, kalbimize; “Ona bak bakalım, acaba nasıldır?” diye bir vesvese geldiği zaman, hemen nefsimize; “Niçin ona bakayım ki? Eğer çirkin ise huzursuz olurum ve günaha girerim. Şayet güzel ise, şehvete kapılarak, boş yere hasrete düşer ve günaha girerim. Ona bakmakta benim için bir hayır yoktur. ” diye hitapta bulunmamız lazımdır.

Netice olarak, yabancı kadına bakmanın Allah-u Zülcelal’in rızasına giden cennet yolunun üzerinde bir engel olduğu ve sahibini günaha düşürmek suretiyle, cehennemin yoluna soktuğu, gözleri harama bakmaktan korumanında cennet yolunun üzerinde bir rehber olduğu ve sahibini Cennet-i Âlâya götürdüğü anlaşılmaktadır.

Buna bakarak, Allah-u Zülcelal’in rızasına meraklı olan kimseler, bu anlattıklarımızı önlerine koyup, kendilerine menfaat verecek olan şeyleri tercih etmelidirler. Çünkü kurtuluş, Allah-u Zülcelal’in emir ve nehiylerine sarılmaktır. Onun emir ve nehiylerinin dışına çıkmak, azaptan başka bir şey kazandırmaz.

KAYNAK: Cennet Yolunun Rehberi /Seyda Muhammed Konyevi

Bunu biliyor muydunuz?

FERCİN AFETLERİ

  Fercin afeti öyle büyüktür ki, insanı hem dünyada hem de ahirette perişan eder. Fercinin ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla