Ana Sayfa / AZALARIN AFETLERİ / FERCİN AFETLERİ

FERCİN AFETLERİ

 

cennetyolu

Fercin afeti öyle büyüktür ki, insanı hem dünyada hem de ahirette perişan eder. Fercinin arzularının peşine düşen kişi, Allah-u Zülcelal’in haram kıldığı işleri yaparak, ahiretini mahveder: Fercin arzularının peşine düşmek, insandan haya perdesini kaldırır.

Haya perdesi yırtılan kişi de şeytanın oyunlarını seve, seve yerine getirir. Allah-u Zülcelal’in emir ve nehiylerini terkeder. Zaten gittiği bu yanlış yoldan dönmek istese bile, şeytan; “Sen bu kadar günahın içine düştün. Allah-u Zülcelal senin tevbeni ve ibadetini artık kabul etmez” diye vesvese vererek, her seferinde insanı kandırır.

Fercin en büyük afeti zinadır. Zina insan için öyle bir afettir ki. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem bir hadis-i şeriflerinde: “Bir kişi zina yaptığında, iman onan kalbinden çıkarak başının üzerinde bir gölge gibi durur. Zinadan ayrılınca imanı geri döner. “(Ebu Davud , Tirmizi) buyurmuştur.

Zina, insanın kendisine nikâhı düştüğü halde aralarında nikâh bulunmayan bir kadınla veya kendisine nikahı düşmeyen hala, teyze, kız kardeş gibi kadınlarla cinsi münasebette bulunmaktır. Allah-u Zülcelal bir ayet-i kerimede; “Zinaya yaklaşmayın, çünkü o bir hayasızlıktır ve çok kötü bir yoldur.” (İsra; 32) buyurmuştur.

Zina nesillerin kesilmesine, fitnenin çoğalmasına ve insanların bozulmasına yol açan ve sahibini cehenneme sürükleyen çok kötü bir huydur.

Bazıları demişlerdir ki; “Zinadan kaçının. Çünkü zinada altı büyük alet vardır. Bu afetlerin üçü dünyada, üçü de ahirette sahibine ulaşır.

Dünyada görülen afetler:

1- Rızkının bereketi noksanlaşır, darlık çeker.

2- Ömrü kısalır, yüzündeki nur kaybolur.

3- İnsanlar tarafından kötü olarak anılır.

Ahirette görülen afetler:

1- Allah-u Zülcelal’in gazabına uğrar.

2- Hesabı çetin olur.

3- Yüzüstü cehenneme atılır.

Semure bin Cündüp radıyallahu anhudan rivayet edilen bir hadis-i şerifte, Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem , bir sabah yanında bulunan sahabilere şöyle buyurdu; “Bu gece rüyamda bana iki kişi gelerek; “Yürü” dediler. Onlarla birlikte yola çıktık. Yolda, fırın gibi bir yapının yanına vardık. İçeriden feryatlar ile karışık sesler geliyordu. İçeriye göz atınca, içinin çıplak kadın ve erkeklerle dolu olduğunu gördük. Aşağıdan yükselen alevler vücutlarını sarıyordu. Alevler, vücutlarını sarınca hep birlikte feryad ediyorlardı. Yanımdakilere; “Bunlar nedir?” diye sordum. Bana dediler ki; “Bunlar, (dünyada) iken zina yapan kimselerdir.”(Buhari)

KAYNAK: Cennet Yolunun Rehberi /Seyda Muhammed Konyevi

Bunu biliyor muydunuz?

FERC

Ferc, Allah-u Zülcelal’in nesillerin devam etmesi ve dünya lezzetlerini tadarak, ahiretin lezzetlerini kıyaslaması için insanlara ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla