Ana Sayfa / FETVALAR / ÇEŞİTLİ MESELELER / Fal ne demektir? Dini hükmü nedir?

Fal ne demektir? Dini hükmü nedir?

fal2

Gelecekte olacak şeyler hakkında bilgi sahibi olmak için başvurulan çeşitli yollara fal-falcılık denir.

Cahiliyye döneminde insanlar bîr;‘ sefere, bir savaşa, bir ticarete veya herhangi bir işe teşebbüs edecekleri zaman üç zar veya ok çekerler yahud kuş uçururlardı. Bu gibi şeylerden korunmak için Allah-u Zülcelal bir ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur:

“Ey iman edenler! İçki, kumar, putlar ve fal okları şeytan işi birer pisliktir. Bunlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.” (Maide; 90) Falcılığın her çeşidi gaybden haber vermektir. Halbuki gaybi yalnız Allah-u Zülcelal bilir. Peygamberler ve melekler bile kendi­lerine vahyedilmedikçe gaybden haber veremezler. Nitekim Allah-u Zülcelal başka bir ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur;
“De ki; Göklerde ve yerde gaybı Allah-u Teala’dan başka kimse bilmez.” (Nemi; 65)

Bu itibarla falcılık, bakıcılık, gaybden haber vermek ve ben­zeri şeylerin dini ve ilmi hiçbir dayanağı olmadığı gibi, bu tür şeyler­le meşgul olmakta yasaklanmıştır. Hatta küfür kabul edilmiştir.

Nitekim Ebu Hureyre radıyallahu anh’dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

“Her kim falcıya veya bir kahine gider de onun söyledik­lerinin doğru olduğuna inanırsa, Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’e indirileni (Kur ‘an-ı Kerim) inkar etmiş olur.” (Hakim) * Şuna da dikkat etmek gerekir ki, zamanımızda kendini hoca olarak tanıtan bir kısım insanlar cinlerden haber alarak gaybe yöne­lik bilgi verdiklerini iddia etmektedirler. Halbuki ayet-i kerimede de belirtildiği gibi, gaybı yalnız Allah-u Zülcelal bilir. Bu gibi işlerle uğraşan kimselerden fayda beklememek ve onlara itibar etmemek lazımdır.

Bunu biliyor muydunuz?

Camii de yatmak caiz midir?

İhtiyaç olduğunda camii de yatmakta bir sakınca yoktur. Nitekim Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla