Ana Sayfa / Ahâk / FAİZDEN SAKINMANIN FAZİLETİ

FAİZDEN SAKINMANIN FAZİLETİ

faiz3.2

Her ne kadar günümüzde insanın kendisini faizden muhafaza etmesi çok zorsa da elimizden geldiği kadar aleni olarak, faiz alıp vermekten kaçınıp onun tozunun üzerimize bulaşmasından dolayı Allah-u Zülcelal’e tevbe etmemiz lazımdır. Çünkü faiz, her türlü nimetin içine girmiştir. Ondan muhafaza olmak çok zordur.

Rivayet edilmiştir ki; Bir evliyanın oğlu; “Ya Rabbi! Bana helal rızık ver” diye Allah-u Zülcelal’e dua ediyordu. Babası dedi ki; “Oğlum! Öyle deme! Deki; Ta Rabbi! Beni kendisi ile mesul etmeyeceğin bir rızık ver.

O evliyanın sözü ne kadar da doğrudur. Biz de daima Allah-u Zülcelal’e dua etmemiz lazımdır. Çünkü faizden korunmak imkansız hale gelmiştir.

Bizden önceki insanlar, Allah-u Zülcelal’in ve Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem yasaklamış olduğu işlerden aslandan kaçar gibi kaçıyorlardı. Nitekim İbn-i Abbas radıyallahu anhu şöyle demiştir; “Biz faize düşmek korkusundan dolayı, on dokuz tane helali terk ettik99

Ebu Rafi radıyallahu anhu da şöyle demiştir; “Eba Bekir ra-dıyallahu anhuya bir gümüş halhal sattım. Terazinin bir gözüne halhali, diğer gözüne de parasını koydu. Halhal ağır gelince, eline makas alıp halhali kesmek istedi. Ona dedim ki; “Ey Resulullah’ın halifesi! Fazlası sana kalsın.” Bana şöyle cevap verdi. “Ben, Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellemin şöyle buyurduğunu duydum; (tBenzeri olan şeyden fazlasını isteyen de veren de ateştedir,(Buhari, Müslim)

Onların bu halleri bizim için ne güzel rehberdir. Hiç olmazsa denizden bir damlada olsa onlara mutabaat yaparsak, cennet yolunun üzerinde mesafe katedebiliriz.Netice olarak, faiz almanın ve vermenin Allah-ıı ZülcelaTin rızasına giden cennet yolunun üzerinde bir engel olduğu; faizden korunmanın da cennet yolunun üzerinde rehber olduğu anlaşılmaktadır. Onun için hem dünyada hem de ahirette rahat etmek istiyorsak kedimizi faizden muhafaza etmek için gayret göstermemiz lazımdır. Bizim için en selametli yol budur.

KAYNAK: Cennet Yolunun Rehberi /Seyda Muhammed Konyevi

Bunu biliyor muydunuz?

SAHABE VE EVLİYANIN GÜZEL AHLAKİ

Ashab-ı Kiram’ın ve evliyalann en büyük ve en başta gelen ahlakı, Kur’an-i Azimüşşan’a ve Peygamber ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla