Ana Sayfa / Hadisler / Evlilik

Evlilik

Aişe (r.anha)’dan rivayet edilmiştir: Ben Peygamber’i (s.a.v) hoşlandığı en güzel koku ile kokulardım. Hatta sürdüğüm koku O’nun başında ve sakalında parlayıp şakıdığını hissedip görünceye kadar sürmeye devam ederdim, demiştir.

                                                                                                  Buhari.

Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Sizden birinin yaptığı cinsi ilişkide de sadaka vardır.”

Buhari.

Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Haceti için erkek karısını çağırdığı vakit, kadın tandırın başında bile olsa (bırakıp) kocasına gelsin.”

Tirmizi.

 

Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Dört şey peygamberlerin sünnetlerindendir: haya, güzel koku sürünmek, misvak kullanmak ve evlenmek.”

Tirmizi.

Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Kadın insanın karşısına şeytan gibi çıkar. Biriniz bir kadın görür de onu beğenirse (ona özenirse) hemen ailesine gelsin. Çünkü onda olanın aynısı onda da (ailesinde de) vardır.”

                                                                                                          Tirmizi.

Resulullah (s.a.v)’e “Hangi kadın daha hayırlıdır?” diye soruldu. Resulullah (s.a.v), “Kendisine baktığın zaman temizliği, güzelliği  ve güler yüzlülüğüyle kocasını neşelendiren, birşeyi istediğinde yerine getiren, nefsi ve malı ile ilgili hususlarda kocasının hoşlanmadığı tutum ve davranışlardan kaçınan kadındır” buyurdu.

                                                                                      Müsned.

Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Bir kimse karısını cinsi münasebet için yatağına çağırır da, kadın dini bir mazereti olmadığı halde gelmez ve kocasını öfkelendirirse, sabaha kadar melekler o kadına lanet ederler.”

Buhari, Ebu Davud, Tirmizi.

 

İbn Abbas (r.a)’dan: Hz. Ömer (r.a) Resulullah (s.a.v)’e gelerek: “Ey Allah’ın Resulü, mahvoldum” buyurdu. Resulullah (s.a.v): “Niye mahvoldun, ne var?” diye sorunca: “Bu gece bineğimi ters çevirdim (arka canibinden yanaştım” dedi. Resulullah (s.a.v) hiçbir cevap vermedi Sonra Allah Peygamberine şu ayeti vahyetti: “Kadınlarınız sizin tarlanızdır. Tarlanıza istediğiniz gibi gelin.” “Dübüründen ve hayız halinde temastan kaçınmak şartıyla önden, arkadan, nasıl istersen öyle gel.”

                                                                                                    Tirmizi.

“Dikkat ediniz, kadınlarınız üzerinde haklarınız vardır. Kadınların da sizin üzerinizde hakları vardır. Sizin kadınlar üzerindeki hakkınız, sevmediğiniz kimseleri yatağınıza oturtmasınlar, arzu etmediğiniz kimselerin de evinize girmesine müsaade etmesinler. Yine dikkat ediniz, kadınlarınızın sizin üzerinizdeki hakkı, yeme içme ve giyimlerini layıkıyla yerine getirmenizdir.”

                                                                                Tirmizi, İbn Mace.

Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Kocası kendisinden memnun olarak ölen her mümin kadın cennete girecektir.”

Tirmizi, İbn Mace

 

Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Mümin bir koca, mümin hanımına buğzetmesin, ondan nefret etmesin. Onun huyunu beğenmese de başka bir huyundan hoşlanabilir.”

Müslim.

Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Üç şey vardır ki ciddisi de ciddidir, şakası da ciddidir: evlenme, boşanma ve boşanılan kadına tekrar dönme.”

Tirmizi.

Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Şüphesiz ki kıyamet günü Allah’ın en çok ehemmiyet  vereceği  emanet kadın-koca  arasındaki  emanettir. Kadınla koca birbiriyle içli dışlı olduktan sonra, kadının sırlarını erkeğin  yayması  o gün en büyük ihanettir.”

Müslim, Ebu Davud

 

KAYNAK:Buhari, Tirmizi, Müsned, İbn Mace, Ebu Davud.

 

 

 

 

Bunu biliyor muydunuz?

İsraf

Her iştah duyduğunu yemen israftandır. İbn Mace KAYNAK: İbn Mace.

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla