Ana Sayfa / FETVALAR / ÇEŞİTLİ MESELELER / Dinimizde ırkçılığın yeri var mıdır?

Dinimizde ırkçılığın yeri var mıdır?

ırk2

Dinimiz ırkçılık gibi şeylere yer vermemiştir. Sadece iman ve salih amele önem vermiştir. Kur’an-ı Kerim ve hadis-i şerifler, ırkçılığı, ırk üstünlüğünü kesin olarak reddetmektedir. Nitekim Allah-u Zülcelal ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur:

“Ey insanlar; sizi, bir erkekle bir kadından yarattık. Bir- birinizle tanışmanız için milletlere ve kabilelere ayırdık. Allah indinde en üstününüz, takvada en ileri olanınızdır.” (Hucurat; 13)

Bazı ayet-i kerimelerde, Ey iman edenler buyrulurken, bu ayet-i kerimede ey insanlar şeklinde hitap edilmektedir. Hitap yalnız [ inananlara değil, bütün insanlaradır. Bütün insanlar, aynı ana- babadan, yani Hz. Adem ile Hz. Havva’dan meydana geldiler. Bu bakımdan bir ırkın diğerine üstünlük taslamaya hakkı yoktur.

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’de hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur:

“Ey İnsanlar! Şüphesiz ki, Rabbiniz birdir, babanız birdir. Dikkat ediniz, Arabın Aceme, Acemin Araba, kırmızının siyaha, siyahın kırmızıya karşı takvadan başka hiçbir üstünlüğü yoktur. Allah katında en iyiniz, ondan en çok korkanınızdır.” (Beyhaki)

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem diğer bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur:

“MiislUmanlar kardeştir. Takva hali hariç kimsenin kimseye üstünlüğü yoktur. ” (Taberani, EbuNuaym)

Siyah bir müslüman beyaz bir kafirden çok üstün, çok daha kıymetlidir. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in çok sevdiği Hz, Üsame ve Bilal-i Habeşi hazretleri siyah idi. Ebu Leheb ve Ebu Cehil kafirleri beyaz idi. Allah-u Zülcelal insanın rengine değil, iman ve takvasına kıymet vermektedir.

İnsan kendi aşiret, akraba ve milletini sevebilir. Ancak haksiz­lik hususunda onlara yardım edemez. Nitekim, bir gün adamın biri Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’e yaklaşarak: “Kişinin kavmini sevmesi ırkçılık sayılır mı?” diye sorunca, Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Hayır! Kişinin kavmini sevmesi ırkçılık sayılmaz. Yalnız zulüm ve haksızlık konusunda kavmineyardım etmesi ırkçılıktır.” (Ebu Davud, Ahmed bin Hanbel, îbn-i Mace)

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem diğer bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur:

“Irkçılık yapan, ırkçılık için savaşan ve ırkçılık uğrunda ölen, bizden değildir.” (Ebu Davud)

Bunu biliyor muydunuz?

Camii de yatmak caiz midir?

İhtiyaç olduğunda camii de yatmakta bir sakınca yoktur. Nitekim Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla