Ana Sayfa / FETVALAR / ÇEŞİTLİ MESELELER / Çocuklara her isim takılabilir mi?

Çocuklara her isim takılabilir mi?

cocuk2

Anne ve babanın çocuklarına karşı en önemli görevlerinden birisi, çocuklarına güzel bir isim koymalarıdır. Çocuğun ismini takarken, takılacak ismin güzel olmasına son derece dikkat etmek gerekir. Çünkü çocuğa güzel isim takmak çocuğun babası üzerindeki haklarındandır. Nitekim Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur:

“Siz kıyamet günü kendi isimleriniz ve babalarınızın isim­leriyle çağrılacaksınız. Öyleyse isimlerinizi güzel kılın. | (EbuDavud,Beyhaki)

Bilmeyerek takılan kötü isimleri değiştirmek gerekir. Çünkü Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem sahabe-i kiramdan bazılarının, cahiliyye devrinden kalan bir mana taşımayan veya kötü mana eden isimlerini değiştirmiştir.

Kişi, kıyamet günü bütün kainatın önünde yani peygamber­lerin, meleklerin, evliyaların huzurunda ismiyle çağrılacağı için kişi çocuğuna güzel isim takmalıdır. Şayet güzel isim takmamışsa, çocuğun ismi kötüyse bunu değiştirmelidir. Güzel isim takmakta Allah-u Zülcelal’in ve Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in rızası vardır. Kişi bu güzel ismiyle ferahlanacağı için çocuğa güzel isim takmalıdır.

Ayrıca; Abdurrahman, Abdulaziz ve Abdurrahim gibi isimleri rahimo ve kerimo şekline dönüştürmek bazı alimlere göre tahrimen mekruh, bazı alimlere göre ise haramdır

Muhammed ismine hamo, haşan ismine haso demekte doğru değildir. Bu gibi dini isimleri kısaltmadan doğru olarak söylemek gereklidir.

Bunu biliyor muydunuz?

Camii de yatmak caiz midir?

İhtiyaç olduğunda camii de yatmakta bir sakınca yoktur. Nitekim Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla