Ana Sayfa / Hadisler / Cemaat

Cemaat

Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “İnsanların arasına karışıp onların eziyetlerine sabreden Müslüman, insanlarla hemhal olmayıp onların sıkıntılarına katlanmayan Müslümandan daha hayırlıdır.”

Tirmizi, İbn Mace.

Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Size cemaat halinde bulunmanızı tavsiye eder, ayrılıp dağılmaktan şiddetle kaçınmanızı isterim. Zira şeytan yalnız başına yaşayan insana yakın olup beraber bulunan iki kişiden daha uzaktır. Kim cennetin ta ortasında yaşamayı isterse, toplu halde bulunmaya baksın.”

Tirmizi.

Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Kim Allah’a ve Resulüne itaatten vazgeçer, cemaatten [ehl-i sünnet] ayrılır ve bu halde iken ölürse, cahiliye ölümü ile ölmüş olur. Ve kim, sonucunun hayır mı şer mi olduğu bilinmeyen bir dava uğrunda açılan bir bayrak altında çarpışır, sırf soyu sopu için öfkelenir, ırkçılığa çağırır veyahut buna yardımcı olur ve bu yolda öldürülürse, o da cahiliyet üzerine öldürülmüş olur. Kim ümmetimden ona buna vurur, onlara karşı çıkar, müminlere karşı işlenen haksızlıklara aldırmaz, verilen sözlerini yerine getirmezse, işte o bizden değildir, ben de ondan değilim.”

Buhari, Müslim.

KAYNAK:Tirmizi, İbn Mace, Buhari, Müslim.

Bunu biliyor muydunuz?

İsraf

Her iştah duyduğunu yemen israftandır. İbn Mace KAYNAK: İbn Mace.

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla