Ana Sayfa / Hadisler / Çalışanlara Muamele

Çalışanlara Muamele

Resulullah (s.a.v)’e on sene hizmet ettim. Allah’a yemin ederim ki, bana katiyyen bir defa “Uff!” demedi. Herhangi birşey için de bana “Bunu niçin böyle yaptın, şöyle yapsaydın ya!” demedi.

Müslim.

Resulullah (s.a.v) hizmetçisine, hanımlarından birine, (hatta) hiçbir kimseye eliyle vurmamıştır.

Ebu Davud, İbn Mace.

Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “(Bazı din) kardeşlerinizi Cenab-ı Hakk sizin yanınızda hizmetçi yapmıştır. Kardeşi yanında hizmetçi olan kimse, ona yediğinden yedirsin, giydiğinden giydirsin, gücünden fazla iş yüklemesin. Şayet böyle bir iş yüklemişse ona yardım etsin.”

Buhari, Müslim.

Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Çalıştırdığınız kimselere (memur, işçi veya hizmetçilere), yediğinizden yedirin, giydiğinizden giydirin.”

Buhari, Müslim, İbn Mace.

Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “İşçiye ücretini teri kurumadan önce veriniz.”

İbn Mace.

Resulullah (s.a.v) ücretini belirtmeden işçi tutup çalıştırmayı yasakladı. Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu:”Allah buyuruyor ki, ‘Ben kıyamet günü üç grup insanın düşmanıyım. Ve ben kimin düşmanı isem kıyamet günü onu perişan ederim. Bunlardan birincisi, benim adıma söz verip de sözünden dönendir. İkincisi, hür bir kimseyi köle diye satıp parasını yiyen; üçüncüsü de, bir kimseyi ücretle çalıştırıp ondan faydalanan fakat ücretini vermeyen.”

Buharı, İbn Mace.

Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Üç sıfat vardır ki, bunlar kimde bulunursa Allah o kimseyi himayesine alır ve onu cennete koyar. Bunlar: Zayıflara yumuşak davranmak, anne ve babaya sevgi ve hürmet, emri altındakilere iyilikle muamele etmektir.”

Tirmizi.

KAYNAK:Müslim, Tirmizi,  İbn Mace, Ebu Davud, Buhari.

Bunu biliyor muydunuz?

İsraf

Her iştah duyduğunu yemen israftandır. İbn Mace KAYNAK: İbn Mace.

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla