Ana Sayfa / FETVALAR / ÇEŞİTLİ MESELELER / Burç ne demektir? Burç falı caiz midir?

Burç ne demektir? Burç falı caiz midir?

burç

Burç; güneş sisteminde bulunan on iki takım yıldızdan her birine verilen bir isimdir. Ancak şu var ki, gelecekle ve gayble ilgili bilgilerin onlardan alınması mümkün değildir. Burçlar; Kur’an-ı Kerimde bu manada üç defa zikredilmektedir. Nitekim Allah-u Zülcelal bu ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur:

“Andolsun, biz gökte bir takım burçlar yarattık ve seyredenler İçin onu süsledik.” (Hlcr; i 6)

“Gökte burçları var eden, onların içinde bir çerağ (güneş) ve nurlu bir ay barındıran Allah, yüceler yücesidir. * (Furkanf 61)“* • “Burçlara sahip gökyüzüne andolsun ki…” (Burc; 1)

Burçlar gök küresi üzerinde kendi hizalarına düşen on iki takım yıldıza karşılıktır. ¡Burçlar on iki adettir. Bunların altısı i| kuzeyde, altısı da güneydedir. Gök bilimciler yıldız kümelerini her p ayda ve mevsimde göründükleri şekillere göre isimlendirmişlerdir. Burçların isimleri ve tekabül ettikleri aylar şöyledir:

 1.  Hamel (Koç) burcu, 21 Mart-19 Nisan
 2.  Sevr (Boğa) burcu, 20 Nisan-20 Mayıs
 3.  Cevza (ikizler) burcu, 21 Mayıs-21 Haziran
 4. Seretan (Yengeç) burcu 22 Haziran-22 Temmuz
 5. Esed (Aslan) burcu 23 temmuz-22 ağustos ^
 6. Sünbüle (Başak) burcu, 23 Ağustos-22 Eylül ‘
 7. Mizan (Terazi) burcu, Eylür-23 Ekim
 8. Akrep (Akrep) burcu, 24 Ekim-21 Kasım
 9. Kavs (yay) burcu, 22 Kasım-21 Aralık
 10. Cediy (Oğlak) burcu, 22 Aralık 19 Ocak
 11. Delv (Kova) burcu, 20 Ocak-18 Şubat
 12. Hût (Balık) burcu, 19 Şubat-20Mart

Bütün bu isimler, her takım yıldızlarının bunlardan birine benzetilmesi sonucu halk tarafından konulmuş ve yaklaşık iki bin beş. yüz yıldan beri sürüp günümüze kadar gelmiştir. Kur’an-ı Kerimde bunlardan söz edilmesi bizi daha doğruya yöneltmek ve hurafeden uzak tutup ilahi kudret ve saltanatın göklerdeki tezahürlerinden birine dikkatimizi çekmek içindir.

Nitekim zamanla halk, burçları doğdukları ay itibar ederek fal kapsamına sokmuş ve bir takım hükümler çıkarmaya başlamışlardır.

Asrımı: Meselelerine Fetvalar

İlgili ayetle, burçlardan ahkam çıkarılamayacağı, onlarında birer cisim oldukları, kainattaki dengeye bağlı kalıp ilahi kudreti yansıt­mak için düzenlendiklerine işaret edilerek onlarla kader çizgisini belirlemeye kalkmanın yanlış bir inanç olduğu belirtmek isteniyor.

Bazı insanlar doğum günlerinin hangi burca rastladığına bakarak hüküm çıkarırlar ve: “Benimyıldızım şöyle diyor!” derler. İslam dini bu gibi bâtıl şeylerle amel etmeyi haram kılarak büyük günahlardan saymıştır.

Falcılık İslam dininde kesinlikle yasaklanmıştır. Gaybden verdiği haber konusunda kahini tasdik etmek küfürdür. Alimler, yıldızlara bakarak onlardan bir takım hükümler çıkartmaya kalkış­manın küfür ve şirk olduğunda ittifak etmişlerdir.

Buna göre bizlere düşen, gökteki burçlara bakınca, Allah-u Zülcelal’in büyüklüğünü, kudretinin eşsizliğini görüp, O’nun emir­lerini tatbik etmek ve yasaklarından kaçınmaktır.

Bunu biliyor muydunuz?

Camii de yatmak caiz midir?

İhtiyaç olduğunda camii de yatmakta bir sakınca yoktur. Nitekim Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla