Ana Sayfa / FETVALAR / ÇEŞİTLİ MESELELER / Bir mecliste sohbet yapılırken veya kitap okunurken Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in isminin geçtiği her yerde salavat getirmek gerekir mi?

Bir mecliste sohbet yapılırken veya kitap okunurken Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in isminin geçtiği her yerde salavat getirmek gerekir mi?

TBMM GENEL KURULU, TBMM BASKANVEKILI MERAL AKSENER BASKANLIGINDA TOPLANDI. TBMM BASKANVEKILI AKSENER, BASKANLIK DIVANI OLUSMADIGI GEREKCESIYLE GENEL KURULU KAPATTI. (ANADOLU AJANSI - ZEKERIYA ALBAYRAK) (20090324)

Bazı alimlere göre, bir mecliste sohbet yapılırken veya kitap okunurken, Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in isminin geçtiği her yerde, Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’e bir defa salavat getirmek yeterlidir.

Bazı alimlere göre, Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in bir mecliste ismi zikredildikçe salavatın tekrarlanması sün­net, diğer bazılarına göre de vaciptir. (el-Fıkhu’l-tslami ve Edilletuhu; 2/43)

En güzeli Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in ismi zikredildikçe salavatın tekrarlanmasıdır. İmam Suyuti’yi vefatından sonra rüyada cennette gezindiğini görmüşler. Ona: “Bu makama ne ile eriştin ? ” diye sormuşlar. O da şöyle cevap vermiştir:

“O kadar hadis yazdım. Resulullah buyurdu denen her yerde ona salavat getirmeyi ihmal etmedim. İşte bu makama erişmemin sebebi budur.”

Buna göre, bütün mü’min kardeşlerime tavsiyem, bir mecliste Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in ismi zikredildikçe her seferinde salavat getirmeleridir. B öylece vacip ve sünnet diyenlerin muhalefetinden de kurtulunmuş olunur.

Bunu biliyor muydunuz?

Camii de yatmak caiz midir?

İhtiyaç olduğunda camii de yatmakta bir sakınca yoktur. Nitekim Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla