Ana Sayfa / FETVALAR / KADINLAR İLE İLGİLİ MESELELER / Bir kocanın hanımını dövme yetkisi var mıdır?

Bir kocanın hanımını dövme yetkisi var mıdır?

dayak1

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur:

“Sizin en hayırlınız, zevcelerine karşı huyu en iyi olanıdır.”(Tirmizi)

Erkeklerin hanımlarına karşı yumuşak ve tatlı dilli olmadan, onların ufak tefek kusurlarını görmemezlikten gelmeleri esastır. Hu şekilde davranmak sünnettir. Nitekim Hz. Peygamber sallallahu j&ffî hi ve sellem başka bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur:

“Kadınlar hususunda Allah-u Teala ‘dan (korkunuz) sakınınız. Zira siz onları Allah-u Teala’dan emanet otar ak almışsınızdır.” (EbuDavud)

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem bu ikazı veda hutbesinde yapmıştır. Anlatıldığına göre; kadın sahabelerden bazıları, Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’e gelerek, kocalarının kendilerini meşru bir sebep yokken dövdüklerinden şikayetçi olmuşlardı. Bunun üzerine Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem mübarek kaşlarını çatarak: “Ne oluyor kİ bu erkeklere, kadınlarını dövüyorlar.” (Ahmed bin Hanbel) buyurarak bu durumdan hoşlanmadığı bir gerçektir. Halbuki Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem hiç kimseyi dövmediği, hatta hizmetçisine bile azarla­madığı, Hz: Aişe radiyallahu anha’nın da bu halin bütün mü’minler için Ömekkılduğunu söylemiştir.

Allah-u Zülcelal bir ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur:

“Şerlerinden ve serkeşliklerinden yıldığınız (bıktığınız) kadınlara gelince; onlara önce nasihat edin. (Vazgeçmezlerse) kendilerini yataklarında yalnız bırakın (yine vazgeçmezlerse) dövün. Ancak size itaat ederlerse aleyhlerine bir yol aramayın.” s(Nisa;34)

Ayette geçen “Nuşûz”, kelimesinin tefsirinde: “Kadının kocasına buğz, nefretle davranması ve isyan etmesi!” üzerinde durulmuştur.

Bir koca, bütün ikaz ve öğütlerine rağmen meşru emirjerine, itaat etmiyorsa hanımına ta’zir cezası verebilir. Bir koca, aile fertleri­ni terbiye ederken onlara rıfk ile muamele etmelidir. Hanımını şu hususlarda terbiye edip azarlayabilir:

1 -) Zinct isterse, bunları terkettinnek için.

2-) Yatağına çağırdığı zaman gelmez ise.

3-) Cünüplükten yıkanmak istemez ise.

4-) Kendisinin izni olmadan evden çıkar ise.

 

Bunu biliyor muydunuz?

Doğum kontrolü (gebeliği önleme) caiz midir?

Cinsi temas esnasında, erkeğin geri çekilerek meninin dışarı akıtılmasına “Azl” denir. Azl, islamın ortaya çıktığı ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla