Ana Sayfa / FETVALAR / ÇEŞİTLİ MESELELER / Bir erkeğin kendini kadına, bir kadının da kendi­ni erkeğe benzetmesinin hükmü nedir?

Bir erkeğin kendini kadına, bir kadının da kendi­ni erkeğe benzetmesinin hükmü nedir?

kdn

Bilindiği gibi, erkeğin kendini kadına benzetmesi, elbise ve zinet eşyalarında, konuşma ve yürüme de olur. Mesela bilezik, küpe ve kolye takarak veya sesini inceltip kadın gibi yürüyerek veya kadınlara has olan benzeri şeyleri yaparak kendini kadınlara benzetir.

Kadının kendini erkeğe benzetmesi ise, elbise ve bir takım sıfatlarla olur. Mesela sert ve kaba hareketler yaparak, saçların! erkekler gibi kestirerek ve erkeklere has olan benzeri şeyleri yaparak kendini erkeğe benzetir.

Kadmın kendini erkeğe, erkeğin de kendini kadına benzetmesi hem haramdır ve hem de büyük günahlardandır. Böyle yapan kişi lanetlenmiştir. Nitekim İbn-i Abbas radıyallahu anh şöyle demiştir;

“Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem kendini erkeğe benzeten kadına ve kendini kadına benzeten erkeğe lanet etmiştir. ” (Bühâri)

“Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem, kadınların yürüyüşünü taklid eden erkeklere, erkeğimsi hareketler yapan kadınlara lanet etti ve onları evlerden çıkarmayı emretti ” (Buhârî) ‘

Bunu biliyor muydunuz?

Camii de yatmak caiz midir?

İhtiyaç olduğunda camii de yatmakta bir sakınca yoktur. Nitekim Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla