Ana Sayfa / FETVALAR / KADINLAR İLE İLGİLİ MESELELER / Bir erkeğin baldızıyla veya bir kadının kayınıyla yolculuk yapmaları veya yalnız kalmaları caiz midir?

Bir erkeğin baldızıyla veya bir kadının kayınıyla yolculuk yapmaları veya yalnız kalmaları caiz midir?

Hanefi ve Şafii mezhebine göre bir kadın, kayınına hiçbir bakımdan kız kardeşi gibi değildir. Kayını onun elini öpemez, seferi bir mesafeye beraberce yolculuk yapamaz ve bir yerde halvette kalamaz. Kısacası bir kadın kayınına tamamen namahremdir.

Mahremi olmayan bir kadınla, baldızı veya kardeşinin hanımıyla yolculuk yapmaları veya yalnız kalmaları câiz değildir. Nitekim Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem bir gün: “Kadınların yanlarına yalnızken girmekten sakınınız.” buyurdu.

Bunun üzerine birisi: “Kadının kayını da böyle midir?” deyince, Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle devam etti:
“Kayın ölümdür. “ (Buhari, Müslim, Tirmizi)

Buradaki: “Kayın ölümdür.” sözündeki mana; onunla bir ırada bulunmak daha tehlikelidir, anlamındadır. Kadı İyaz: “Bu hadis’in manası, bir kadının kayınları ile başbaşa kalması, dinde ıtne ve helake sebeb olur, demektir. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem bunu ölüm helakine benzetmiştir. Bu söz şiddet makamında söylenmiştir.” denilmiştir.

Bunu biliyor muydunuz?

Bir kocanın hanımını dövme yetkisi var mıdır?

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur: “Sizin en hayırlınız, zevcelerine ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla