Ana Sayfa / FETVALAR / ÇEŞİTLİ MESELELER / Bayram gecesini ihya etmenin dinimizce bir öne­mi var mıdır?

Bayram gecesini ihya etmenin dinimizce bir öne­mi var mıdır?

bayram2

Bilindiği gibi ramazan ayının son gününü bayrama (şevval ayının birinci gününe) bağlayan gece ile, Arefe gününü kurban bayramına bağlayan gece bayram geceleridir. Bu geceleri ibadetle ihya etmenin büyük mükafatları vardır. Çünkü Ebu Ümame radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

“Kim sevabını Allah ‘tan umarak ramazan ve kurban bayra­mı gecelerini ibadetle ihya ederse kalblerin öldüğü gün onun kalbi ölmeyecektir.” (Ibn-iMâce)

Görüldüğü gibi bu hadis-i şerife göre, iki bayram gecesinin tamamını ibadetle geçirenler birçok mükafata kavuşurlar.

Bu iki gecenin tamamını değil de bir kısmını teheccüdle yani gece ibadetiyle geçirenlerinde bu mükafata kavuşmaları umulur. Hatta İbn-i Abbas radıyallahu anh’dan rivayet edildiğine göre, bu gecelerin yatsı ve sabah namazlami cemaatle kılanlarda bu mükafatı kazanırlar.

Çok günah işlemekle kalbler ölür. Bayram gecelerini ihya edenlerin ise kalbleri ölmez, hadis-i şerifte geçen: “Kalbler öldüğü gün onun kalbi ölmeyecektir.” cümlesi çeşitli şekillere yorumlan­mıştır.

 

Bazı alimlere göre, bu cümleden maksad bu iki geceyi ihya edenlerin akıbetlerinin hayır olacağıdır.

Hülasa; bu hadis-i şerif bu geceleri ibadetle ihya edenlerin kıyamet günü kurtuluşa erenlerden olacaklarını kalblerin helak ola­cağı kıyamet günü bu geceleri ihya edenlerin kalblerinin helak olmayacağını, bunların imanla öleceklerini müjdelemektedir.

Bunu biliyor muydunuz?

Camii de yatmak caiz midir?

İhtiyaç olduğunda camii de yatmakta bir sakınca yoktur. Nitekim Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla