Ana Sayfa / Hadisler / Ana Baba Hakkı

Ana Baba Hakkı

Resulullah (s.a.v), “Bir kimsenin ana babasına sövmesi büyük günahlardandır” deyince; kendisine, “Bir kimse anne ve babasına söver mi?” denilmiş, O da: “Evet, bir kimse bir adamın babasına söver, o da onun babasına söver; annesine söver, o da onun annesine söver” buyurmuştur.

Müslim, Tirmizi, Müsned.

Bir zat Resulullah (s.a.v)’e gelerek, “Ya Resullallah! İnsanlar arasında kendisine en güzel muamelede bulunmam gereken kimdir?” diye sordu. Resulullah (s.a.v), “Annen, sonra annen, sonra annendir. Sonra babandır. Sonra da derece derece yakın olan kimselerdir.” buyurdu.

Müslim, Buhari, İbn Mace.

Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Bir kimsenin çocuğu kendi varlığıdır. Hem de en güzel varlığıdır. Öyle ise ihtiyacınız olduğu zaman çocuklarınızın malından alıp yiyiniz.”

Ebu Davud, İbn Mace.

Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Kişiye annesinin hakkına riayeti tavsiye ederim, kişiye annesinin hakkına riayeti tavsiye ederim, kişiye annesinin hakkına riayeti tavsiye ederim, (diye üç kez tekrar ettikten sonra) Kişiye babasının hakkına riayeti tavsiye ederim, kişiye kendisinin yerine işini takip eden velisinin hakkına riayeti tavsiye ederim. Hatta velisi kendisine eza vermiş bile olsa.”

İbn Mace.

Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Şüphesiz ki, Allah size annelere itaatsizliği, kızlarınızı diri diri toprağa gömmeyi, haksız yere emir ve nehiyde bulunmayı haram kılmış; dedikoduyu, çok soru sormayı ve mal israfını da sizin için kerih görmüştür.”

Buhari, Ebu Davud.

Resulullah (s.a.v), “Büyük günahların en büyüğünü size bildireyim mi?” deyince, sahabe, “Evet ya Resulallah” dediler. (O zaman) Resulullah (s.a.v): “Allah’a şirk koşmak, anne ve babaya karşı gelmek” buyurdu ve yaslanmış halde iken doğrulup “yalana şahitlik yapmak veya yalan söylemek” diye ilave etti.

Tirmizi.

KAYNAK:Müslim, Tirmizi, Müsned, Buhari, Ebu Davud, İbn Mace.

 

Bunu biliyor muydunuz?

İsraf

Her iştah duyduğunu yemen israftandır. İbn Mace KAYNAK: İbn Mace.

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla