Ana Sayfa / Ahâk / ALIŞVERİŞTE İNSANLARI ALDATMAK

ALIŞVERİŞTE İNSANLARI ALDATMAK

ALIŞ VERİŞTE İNSANLARI ALDATMAK

Burada kısaca alışverişte insanları aldatmanın ve ihtikâr (mal stoklamanın)’ın kötülüğünden de bahsedeceğiz.

Alışveriş bir kazanç yoludur. Nitekim Allah-u Zülcelal bir ayet-i kerimede; “Oysa Allah, alışverişi helal kıldı * (Sakara, 27$j buyurmuştur. Allah-u Zülcelal’in helal kılmış olduğu bir kazanç yolunu, insanları aldatarak harama çevirmek ve kıyamet gününde sırtına ağır bir yük olarak almak çok yanlıştır,

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem birgün pazarda satılmak üzere tezgâha konulmuş olan bir zahire (buğday, arpa gibi) yığının yanma geldi. Elini zahirenin içine sokunca, parmaklarına ıslaklık değdi- Satıcıya; “Bu zahire niçin ıslaktır.” Diye sordu? Mal sahibi; “Yâ Resulallah! Yağmurda ıslandı” dedi, O zaman Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem buyurdu ki; “insanların görmesi için onu üste koyman lazımdı. Her kim bizi aldatırsa bizden değildir. ” (Müslim)

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellemin; “Bizi aldatan bizden değildir” hadis-i şerifi hepimize bir ikazdır. Onun için mal sahibinin malındaki eksikliği, alan kişiye söylemesi lazımdır. Örneğin; bir kişi bir hayvan, araba veyahııtta ev satarken bunlarda herhangi bir kusur varsa o kusuru, alan kişiye söylemelidir.

Elimizden geldiği kadarıyla, insanları özellikle alışverişte aldatmaktan kaçınmamız, hem dünya hem de ahiretimiz için daha menfaatlidir. Çünkü Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesel-lem bir Hadis-i şeriflerinde; “Doğru ve güvenilir tüccar, kıyamet gününde arşın gölgesi altında gölgelenir ve cennette de peygamberler, sıddıklar ve şehitlerle beraberdir ” çrirmizi) buyurmuştur.

Alışveriş yapan kimsede şu dört özellik bulunursa kazancı bereketli ve helal olur:

1- Satın aldığı malı kötülemez,

2- Sattığı malı övmez,

3-Müşteriden malın kusurunu gizlemez,

4- Alışverişte yemin etmezse, kazancı bereketli ve helal olur.

İnsan alışveriş yaparken bu söylediklerimizin tersini yaparsa, her ne kadar zahiri olarak kâr elde ederse de kazancı bereketsiz olur. Ama Allah-u Zülcelal’in ve Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellemin tavsiyelerine uyarsa, hem dünyada hem de ahirette kâr etmiş olur.

KAYNAK: Cennet Yolunun Rehberi Seyda Muhammed Konyevi

Bunu biliyor muydunuz?

SAHABE VE EVLİYANIN GÜZEL AHLAKİ

Ashab-ı Kiram’ın ve evliyalann en büyük ve en başta gelen ahlakı, Kur’an-i Azimüşşan’a ve Peygamber ...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla